Zarządzanie stroną opartą o CMS - funkcje CMS - Strona 3

A A A
10-06-2013 00:00:00
21888 Czytań

Relacja: Użytkownik <=> Użytkownik

Skoro już wiemy jakie funkcje może lub powinien posiadać Panel Administratora strony oraz w jaki sposób gość lub użytkownik może na nią oddziaływać, to teraz można się skupić na trzecim rodzaju interakcji, a mianowicie - relacje między odwiedzającymi. Samo posiadanie bowiem konta użytkownika na danej stronie internetowej nic nie znaczy dla większości internautów. Istotne są dla nich relacje między ludzkie, wzajemne opinie czy też zawiązane znajomości.Z tego też powodu warto zaznaczyć że niektóre Systemy Zarządzania Treścią (CMS) oferują funkcje, które pozwalają lepiej się użytkownikom poznać, wymieniać poglądy lub obserwować wydarzenia z życia ciekawych ludzi. Część nich omówiliśmy już wcześniej - na przykład forum, które jest idealnym miejscem nie tylko do prowadzenia dyskusji ale i poznania się oraz podtrzymywania tych relacji. Niemniej programiści mogą zaoferować Wam jeszcze inne narzędzia, którymi skuszą internautów do częstych odwiedzin Waszego serwisu.

Prywatne Wiadomości (ang. PM -  Private (Personal) Message)

Termin ten początkowo związany z systemami tworzącymi forum, szybko rozprzestrzenił się także na inne platformy obsługujące profile i konta użytkowników. Jak sama nazwa wskazuje - to co zostaje w tej formie przesłane - odbywa się poza innymi użytkownikami. Dzięki temu dyskusję czy ostrzejszą wymianę zdań można kontynuować już poza komentarzami czy postami na forum - w prywatnej atmosferze. Najczęściej rozmowy takie przyjmują formę przesyłanych do siebie wzajemnie wiadomości w obrębie danej strony www. Z tego też powodu aby możliwe było skorzystanie z wiadomości serwis internetowy musi posiadać system rejestracji i logowania.

W przypadku for, moderatorzy bardzo często upominają użytkowników, żeby nie zbaczali z głównego wątku tematu i wszelkie dodatkowe wymiany poglądów kontynuowali już w konwersacji prywatnej. W przypadku natomiast innych aplikacji webowych jest to czasem jedyny sposób by porozumieć się z innymi użytkownikami - na przykład w przeglądarkowych grach online (gry strategiczne typu ogame).

Jeśli chodzi o sposób prezentowania rozmów w wiadomościach, to najczęściej spotyka się dwa style - różniące się zarówno wyglądem jak i funkcjonalnością.

 • Pierwszy typ to proste pojedyncze wiadomości z podziałem na dwa foldery - skrzynkę przychodzącą i wychodzącą. Dzięki czemu każda napisana wiadomość stanowi oddzielny zapis w jednym z tych dwóch folderów. Komunikacja w ten sposób jest troszkę utrudniona gdyż najczęściej nie widzimy w odpowiedzi znajomego o co pytaliśmy - chyba ze zacytuje naszą wiadomość która do niego kierowaliśmy. Był to pierwszy styl korespondencji, który z biegiem czasu zaczął się rozwijać poprzez możliwość załączania plików, cytowania wiadomości na którą odpowiadamy etc. Niemniej nadal wiadomości od tego samego użytkownika figurują w skrzynce odbiorczej jako odrębne pozycje. Przykładem tego typu korespondencji jest każde typowe forum tworzone na phpBB lub serwis społecznościowy typu nasza-klasa [PRZYKŁAD]
 • Drugi typ wiadomości przyjmuje formę korespondencji.  Dzięki czemu wszystkie wiadomości pomiędzy nami a innym użytkownikiem znajdują się na jednej karcie. Umożliwia to prowadzenie rozmowy w taki sposób że wizualnie przypomina konwersacje na czacie czy poprzez komunikator internetowy. Nie ma już podziału na foldery (przychodzące i wychodzące) a cała konwersacja albo jej ostatnie wiadomości, przyjmują formę dialogu o odpowiednim oznaczeniu kolorystycznym dla wiadomości naszych i drugiej osoby. Najpopularniejszym przykładem tego stylu wiadomości jest portal Facebook {PRZYKŁAD]. Podobny system prywatnych wiadomości zaprojektowaliśmy na potrzeby nie istniejącej już strony Anime Leechers {PRZYKŁAD]

Na koniec mała uwaga. Pamiętać należy, że mimo iż konwersacja tocząca się w prywatnych wiadomościach jest prywatną formą komunikacji to:

 • Niektóre aplikacje umożliwiają zgłoszenie nadużyć . Oznacza to że po kliknięciu niechcianej wiadomości (np. reklamowej czy obraźliwej) przez adresata, powiadamia on o tym fakcie moderatora/administratora, który po pierwsze często otrzymuje w ten sposób kopię wiadomości a po drugie może wyciągnąć konsekwencje wobec takiego użytkownika.
 • W zależności od konstrukcji systemu, bazy danych oraz uprawnień, niektórzy administratorzy (a na pewno programiści z odpowiednim dostępem) mają wgląd do skrzynek odbiorczych i nadawczych użytkowników stron www w celach bezpieczeństwa. Najczęściej o tym fakcie nie informując użytkowników strony. Co prawda dla celów rozmowy o kotach na forum kynologicznym ma to małe znaczenie, jednak gdy już chcemy przyjacielowi podać hasło dostępowe do swojego konta w banku - lepiej mieć to na uwadze.
Jako użytkownik stron www, staraj się nie podawać w prywatnych wiadomościach danych wrażliwych i osobistych. opiekujący się serwisem webmaster będzie miał zapewne do nich dostęp od strony bazy danych. Jako administrator strony, pamiętaj by dać możliwość użytkownikom zgłaszania nadużyć, obrazy czy spamu.

 System znajomych (ang. buddy list)

Potężna  funkcja dzięki której strona internetowa lub forum nie będą tylko miejscem do szukania informacji czy prowadzenia  rozmów, ale staną się też dodatkowym zalążkiem do tworzenia społeczności. Pierwszym dobrze znanym w Polsce serwisem pozwalającym tworzyć relacje między użytkownikami było Grono.net w roku 2004. Następnie poszło już z górki. Popularność zaczął zdobywać Facebook, Nasza Klasa. Obecnie kluczowe portale społecznościowe na świecie oferują takie rozwiązania. My także w roku 2008 stworzyliśmy tak zwany "buddy system" na potrzeby serwisu db4ever.

Czym jest system znajomych? Jest to nic innego jak funkcja pozwalająca łączyć ze sobą w konkretnej relacji konta / profile użytkowników. Następnie przy pomocy dodatkowych narzędzi możemy wyświetlić wszystkie konta które ma na swojej liście dany użytkownik, możemy powiązać z systemem inne funkcje społecznościowe jak zdjęcia użytkowników, komentarze by następnie takiej osobie wyświetlić wszystko co piszą lub robią na stronie znajomi. Najpopularniejszym i najbardziej rozwiniętym systemem dysponuje Facebook. To właśnie tam, dzięki połączeniu różnych ciekawych funkcji, wiemy kto skomentował zdjęcie naszego znajomego, co nasz znajomy robi czy też jakie nowe znajomości nawiązuje. Użytkownicy stworzonego przez nas db4ever zapragnęli rozwinąć opcje społecznościowe serwisu, dlatego też podjęliśmy się rozbudowy systemu CMS o podobne funkcje. Dzięki czemu każdy zalogowany forumowicz posiadający znajomych, jest na bieżąco informowany o czynnościach znajomych lub akcjach względem jego konta.

Zazwyczaj obsługa tego typu modułu wygląda następująco.

 1. Ktoś wysyła nam zaproszenie do grona znajomych.
 2. Akceptujemy lub odrzucamy zaproszenie. Jeśli zaakceptujemy to czyt. pkt 3.
 3. Mamy dostęp do jego zdjęć, profilu lub odblokowujemy możliwość korespondencji (wiadomości),
 4. Otrzymujemy powiadomienia o tym że Ktoś komentował lub oceniał zdjęcie nowego znajomego
 5. Znajomy ma dostęp do naszego profilu oraz poszczególnych informacji
 6. Możemy usunąć znajomego z listy - traci od razu dostęp do naszego profilu
Administrator strony oraz osoby nią zarządzające nie mają wpływu na relacje między użytkownikami. Nie maja tez najczęściej wglądu w informacje dostępne tylko dla znajomych danego użytkownika, jak jego prywatne zdjęcia - chyba że twórca systemu zostawi im taką furkę na etapie projektowania aplikacji /  modułu.

Subskrypcja i Obserwowanie (profilu osoby lub firmy)

Opcja nie koniecznie związana z listą znajomych oraz różniąca się też od obserwowania ulubionych produktów czy zdjęć na stronie. Obserwowanie (ang. follow) umożliwia nam otrzymywanie powiadomień w obrębie strony www, na temat akcji podejmowanych konkretnego użytkownika w danej społeczności. Media społecznościowe typu Facebook czy Twitter umożliwiają obserwowanie profilów osób publicznych, które nie koniecznie chcą mieć wszystkich obserwujących wśród swoich znajomych. Obserwuje się celebrytów, polityków, aktorów czy wizytówki firm w serwisach tematycznych. Dzięki temu przeciętny Kowalski jest w stanie na bieżąco śledzić trendy, styl życia celebrytów  czy wypowiedzi  polityków, prezydentów czy księży.

W zależności więc od serwisu www, w obrębie którego następuje "proces obserwacji" możemy być na bieżąco z:

 • poglądami polityków, celebrytów, aktorów etc - Twitter,
 • faktami z życia, relacjami z wakacji i podróży osób publicznych - Facebook, nasza-klasa
 • stylem życia bloggerów i wideo-bloggerów - Facebook, Youtube
 • aktualnymi pracami firm (np projektantów) - Homebook
 • zdjęciami które codziennie dokumentują tryb życia - Instagram
Efektem skorzystania a tej funkcjonalności są powiadomienia na e-mail lub wewnątrz danego serwisu (w panelu użytkownika). Obserwowanie wymaga jednak odpowiednio rozbudowanej struktury strony robionej na zamówienie i z reguły nie jest modułem darmowym - a projektowanym w aplikacjach dedykowanych.

Podsumowanie - CMS i jego możliwości

Jeśli udało się Wam przebrnąć przez te 3 strony, to już macie dość dokładne pojęcie na temat tego co możecie wyciągnąć z własnej strony internetowej, jeśli jest wyposażona w System Zarządzania Treści. Oczywiście nie wszystko co opisaliśmy powyżej jest dostępne w CMSach od ręki. Niektóre z modułów - szczególnie tych opisanych na bieżącej stronie - nie są dostępne za darmo, a wręcz w zależności od funkcji jaką ma spełniać strona internetowa, są tworzone na zamówienie Klienta w kilku-miesięcznym procesie.

Niemniej na potrzeby prostej strony firmowej (wizytówka, landing page, portfolio) należy zwrócić uwagę by strona posiadała funkcje pozwalające nią zarządzać:

 • prosty w obsłudze system zarządzania podstronami,
 • system pozwalający wgrywać zdjęcia do galerii,
 • edytor nawigacji i menu.
 • menedżer plików i obrazów,
 • konstruktor dodatkowych modułów i bloków .html (dla zaawansowanych)

Dobrze też by strona posiadała takie składniki jak sprzężona z słowami kluczowymi / tagami, wyszukiwarka czy mapa strony. Obecnie standardem są także tworzone automatycznie lub nawet ręcznie, przyjazne linki (furl), które w połączeniu z innymi narzędziami SEO pozwolą szybciej i lepiej zindeksować stronę przez wyszukiwarki internetowe.

Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (0), bądź pierwszy

Przykładowe Realizacje