Dlaczego warto posiadać stronę firmową?

A A A
24-12-2013 12:44:13
5585 Czytań

Strona internetowa jest obecnie jednym z najważniejszych narzędzi, które są wpływają na wizerunek firmy oraz wzrost sprzedaży. Od kilku bowiem lat w internet w Polsce jest dostępny praktycznie w każdym miejscu - zarówno w zatłoczonym dużym mieście, poprzez zaciszne zakątki na obszarach wiejskich, a na telefonie czy tablecie na górskim szlaku turystycznym kończąc.

Ponad 50% Polaków korzysta regularnie z sieci oraz ponad 90% polskich firm ma stały dostęp do internetu. Dodatkowo pośród surfujących w internecie - ponad 50% z nich robi to z urzadzeń mobilnych! Te liczby przekładają się na możliwość dotarcia zarówno do ogromnej liczby odbiorców indywidualnych (prywatnych) jak i do potencjalnych partnerów handlowych. Patrząc choćby na rozkwit e-handlu który w latach 90-tych zapoczątkowało na dużą skalę Allegro i porównując to z obecnym trendem, wcale sie nie dziwimy ze wzrostu znaczenia stron internetowych.

Wśród czytających ten artykuł, na pewno większość z Was skorzystała czy to z zakupów online, poszukiwała jakiejś usługi czy też sprawdzała rozkład jazdy na telefonie. I nie ważne czy zamawiasz online produkty na obiad z dostawą do domu w jednym z popularnych hipermarketów, kupujesz pizze na imprezę, czy też szukasz firmy sprzątającej do swojego biura. Odpalasz swoje urządzenie z dostępem do internetu i kierujesz się na Google lub Bing.

Rozkwit e-handlu

Od kilku lat w Polsce handel online rozwija się coraz szybciej. Jeśli przyjąć za wyznacznik badania Forrester Research to w 2011 roku w stosunku do lat ubiegłych - o ponad 700%. Jak widać na wykresie poniżej, procent udziału handlu online w stosunku do sprzedaży detalicznej jest jednym z najniższych z Europie, jednak z roku na rok liczby te rosną. Wzrasta nie tylko udział zakupów online, ale także smartfonowy boom wpłynął na wzrost znaczenia urządzeń mobilnych w całym e-commerce. A co za tym idzie nie bierzemy pod uwagę tylko sklepów online ale i zakup wszelkiego rodzaju usług.


Udział wartości zakupów online w ogólnej wartości sprzedaży detalicznej w Polsce oraz innych wybranych krajach Europy w 2010 roku (źródło: Polskie Badania Internetu (PBI); E-commerce w Polsce. Rynek. Nabywcy. Trendy; na podstawie danych Center for Retail Research na zlecenie Kelkoo) Źródło: MSP

Z tych właśnie powodów coraz więcej przedsiębiorców - nawet tych którzy nie sprzedają swoich produktów za pośrednictwem sklepów online - chce zaistnieć w sieci w ten czy inny sposób. Myślisz że nie warto? To pomyśl czy sama szukałaś w internecie czegoś na temat ziółek łagodzących nocny kaszel u swojego dziecka, czy chciałaś spawdzić gdzie w okolicy jest najtańszy fryzjer, a może też zamawiałeś bilety na najnowszy film bez wychodzenia z domu? Każda z tych firm, żeby najpierw poinformować Was o swoich usługach, pokazać promocyjne ceny czy zachęcić do skorzystania z jej oferty - najpierw musiała zadać sobie też to samo pytanie:

Czy warto posiadać strone internetową? Czy strona firmowa wpłynie lepiej na sprzedaż? Po co nam strona www?

Niezależnie od tego czy prowadzisz mały salonik sukni ślubnych, organizujesz imprezy urodzinowe dla dzieci, prowadzisz salon fryzjerski czy też sprzedajesz artykuły wędkarskie w małym lokalu starej kamienicy, dzieki internetowi dotrzesz do większej liczby potencjalnych Klientów.

Zalety posiadania strony firmowej:

 • Prezentacja towarów i usług (ceny, promocje),
 • Budowanie wizerunku firmy poprzez otwarcie na Klientów,
 • Wzrost świadomości marki poprzez zaistnienie w internecie,
 • Zrzeszanie ludzi zainteresowanych podobną tematyką (forum, blog),
 • Podążanie "za trendem bycia online" i za konkurencją,
 • Tworzenie programów lojalnościowych dla stałych Klientów i odbiorców,
 • Skuteczna reklama, której koszt jest naogół jednorazowy (stworzenie strony www),
 • Udostępnienie rezerwacji terminów (np we własnym ośrodku wypoczynkowym),

Zalety posiadania sklepu internetowego

 • Mozliwość dotarcia do zapracowanych Klientów, którzy wolą zamówić zakupy w godzinach pracy za pośrednictwem komputera niż chodzić wieczorem po sklepach,
 • Szczegółowa oferta towaru i usług w raz z możliwością porównania cen, gromadzenia opinii i komentarzy,
 • Wygodne płatności online przy użyciu przelewów i kart płatniczych,
 • Oszczędność wynikająca z kosztów wynajęcia lokalu i przechowywania towarów na sklepie - przy zakupach online mozna wysyłac towar bezpośrednio z centrali / magazynu.

Patrząc na powyższe zalety (a jest ich przecież znacznie więcej) mozna śmiało stwierdzić że strona internetowa jest też jedną z najskuteczniejszych form reklamy. Raz opłacona, pracuje cały czas na korzyść swojej firmy. Oczywiście w zależności od typów stron oraz ich złożoności może wymagać osoby stale nią zarządzającej lub aktualizującej (np. dodawanie/usuwanie towarów ze sklepu online) oraz wymagać innych wspierających ją form reklamy (reklama w internecie - Google AdWords), ale zazwyczaj środki te zwracają się kilkukrotnie. Czym bowiem jest dla hydraulika miesięczny wydatek w skali 1000 zł na reklamę strony w Google AdWords, podczas gdy Klienci, którzy dzięki niej do Niego trafili, generują przychody na poziomie kilkuset złotych dziennie?

Strona www jako forma reklamy - zalety

 • Jest dostępna całą dobę zarówno na komputerze w domu jak i na laptopie w biurze czy telefonie w parku - jest wszechobecna.
 • Koszt stworzenia strony internetowej zaczyna się już od kilkuset złotych, a utrzymanie jej w internecie to tylko 50-150zł rocznie - co jest kwotą znacznie niższą niż miesięczny koszt wywieszenia legalnie bannera na ogrodzeniu.
 • Pozwala nie tylko zaprezentować ofertę firmy, ale od razu zadać pytanie, porównać ceny, zamówić towar lub zarezerwować termin - jest więc przy okazji narzędziem sprzedaży.

Jeśli nadal masz wątpliwości to popatrz drogi Czytelniku - nawet Ty zadając sobie pytanie o sens posiadania strony www, dotarłeś tu - na stronę internetową naszej firmy Medyńscy Projektowanie. Odpowiedź jest więc oczywista - Warto.

Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (1):

 1. Autor: Michał 2016-06-28 08:41 Odpowiedz

  Obecnie nie jest istotne to, czym zajmujesz się na co dzień ponieważ nawet najmniejsza działalność powinna posiadać stronę internetową. Jest to ważne aby firma prosperowała i zdobywała nowych klientów. Pozwala to poszerzyć jej działalność i ułatwia klientom zapoznanie się z produktami lub usługami, które oferujemy. Czas wykonania strony i jej cena zależą od jej złożoności i specyfiki biznesu. Jeśli chcemy posiadać sklep internetowy będzie to większe przedsięwzięcie ale na pewno nam się zwróci. Warto też zainwestować w unikalna domenę i reklamę internetową

Przykładowe Realizacje