Ile kosztuje strona internetowa? Ile kosztuje CMS?

A A A
16-09-2013 14:27:24
39092 Czytań

Koszt wykonania i wdrożenia strony jest bardzo różny i waha się od 300zł nawet do 10000 zł. Trudno więc jednoznacznie określić, jaka powinna byc rozsądna i uczciwa cena za usługę typu projektowanie stron internetowych bez zagłębienia się w oczekiwania Klienta. Wszystko zależy bowiem od użytych technologii, od wielkości strony (ilość podstron, materiałów), procesu tworzenia oraz funkcji, jakie ma spełniać. Dlatego też, żeby spróbować ustalić sensowną i uczciwą cenę za produkt, jakim jest strona www, można zacząć od podziału na dwie grupy: na proste strony www (wizytówka html) i na strony oparte na Systemie Zarządzania Treścią (CMS - ang. Content Menagment System). Te dwa typy stron różnią się zarówno ceną, jak i oferowanymi Klientowi i jego odbiorcom (internautom) funkcjami. Oczywiście przyjęte w tym wpisie ceny są uśrednione, gdyż wiele zależy od wkładu pracy oraz unikalnych umiejętnośći grafika / programisty, a im oba czynniki są wyższe, tym wyższa jest cena produktu końcowego.

Na cenę wpływa więc:

 • Użyta technologia (strona prosta HTML lub CMS z Panelem Admina korzystający z MySQL),
 • Projekt graficzny (szablon gotowy lub szablon robiony na zamówienie / modyfikowany),
 • Oczekiwane przez Klienta funkcje, jakie ma spełniać (galerie, forum, blog, formularze, mapy),
 • Czas tworzenia (zależny od wszystkich składowych powyżej i wpływający na cenę).

Orientacyjna cena prostej strony html (wizytówka)

Wizytówka jest prostym sposobem na zaprezentowanie swojej oferty w internecie. Na jej niską cenę wpływ ma brak Panelu Administratora, co wiąże się z tym, że jej zawartość nie będzie mogła być edytowana bez znajomości programowania. Są jednak firmy i osoby, które takiej funkcjonalności nie potrzebują i raz umieszczonej oferty czy danych kontaktowych nie będą zmieniać przez wiele miesięcy. Dodatkowo, tworząc wizytówkę, określa się ilość podstron zawartych w ofercie i wykonaną przez informatyka. Ogólnie przyjmuje się, że wizytówka ma od 3 do 6 podstron, żeby spełnić podstawowe oczekiwania Klienta. Do najczęściej tworzonych podstron w ramach wizytówki zalicza się: strona główna, cennik, oferta, o firmie, usługi, kontakt, prosta galeria. Wizytówka w najtańszej wersji nie przewiduje interaktywnych formularzy i dynamicznych elementów. Koszt takiej strony waha się od 300 do 1000 zł. Skąd ta rozbieżność?

Duży wpływ na cenę ma wykorzystany szablon. Jeśli stronę tworzy się w oparciu o gotowy szablon, a programista musi go "jedynie" wyedytować i zapełnić dostarczoną przez Klienta treścią, to zbliżamy się do dolnej granicy. W przypadku zaś zwiększonych oczekiwań, kiedy sam proces tworzenia jest wydłużony o czas zaprojektowania i wykonania grafiki od podstaw (około tygodnia), cena zbliża się do górnej granicy. Można oczywiście znaleźć w internecie oferty znacznie niższe niż uśredniona powyżej cena, ale należy zadać sobie pytanie czy warto kupować produkt za tyle i czemu jego cena jest tak niska? Czy ten szablon, już raz przygotowany, ma wielu innych odbiorców? Czy szablon spełnia wszystkie obecne standardy? Przykładem może byc Allegro, gdzie cena utworzenia strony www zaczyna się od 50 zł. Co prawda, często ilość wykonanych projektów przez taką osobę / firmę jest dość duża, ale zarówno ich jakość, jak i unikalność pozostawiają wiele do życzenia - niska cena przekłada się na maksylanie parę godzin pracy, więc czego unikalnego tu oczekiwać?

Strona Statyczna - Wersja Ekonomiczna

od 200
Gotowy szablon
Ilość podstron: 1 - 5
Formularz Kontaktowy (opcja)
 

Strona Statyczna - Wersja Standardowa

od 400
Profesjonalny szablon
Ilość podstron: 1 - 5
Formularz Kontaktowy
Galeria (opcja)

My więc przyjmujemy, że uczciwa cena za stworzenie prostej profesjonalnej strony www to:

300-700 zł

W cenie tej w zależności od firmy i zakresu cenowego otrzymuje się:

 • Profesjonalny szablon responsywny (RWD),
 • Rotator slajdów z przygotowanymi grafikami,
 • Od 3 do 5 podstron z głównymi informacjami o usłudze / firmie,
 • Formularz kontaktowy,
 • Kompleksową pomoc w zainstalowaniu i skonfigurowaniu usług, domeny, serwera etc.

Orientacyjna cena CMS (System Zarządzania Treścią)

System Zarządzania Treścią jest aplikacją dającą właścicielowi mozliwość edytowania treści, dlatego też, ze względu na wygodę prowadzenia strony www, jej zalety są nieocenione. Administrator (właściciel / Klient) ma możliwość własnoręcznego dodawania treści i ich edytowania, rozbudowywania menu, dodawania zdjęć do galerii. CMS może być wykorzystywany zarówno przy prostych serwisach gdzie sprawdziłaby sie wizytówka, jak i przy rozbudowanych witrynach typu portal, blog, forum. Często aplikacja umożliwia zakładanie kont internautom, dzięki czemu mają oni dostęp do prywatnych lub płatnych części serwisu, pobierania plików czy też pisania komentarzy pod wpisami. Rozróżniamy dwa rodzaje Systemów Zarządzania Treścią: Open Source (darmowe) oraz autorskie (najczęściej płatne).

Różnica między nimi jest taka, że darmowy CMS typu Wordpress czy Joomla można pobrać i zainstalować bez większej wiedzy informatycznej, posiłkując się poradnikami z Google. Niemniej, CMS taki nadal potrzebuje innej niż domyślna "skórki" czyli szablonu, a cena profesjonalnego robionego na zamówienie i unikalnego, to koszt rzędu 1200-4000 zł. Do tego dojdzie cena robionych na zamówienie modułów i dodatków. Oczywiście kosztów tych Klient może uniknąć zostając przy domyślnym darmowym szablonie lub kupując szablon gotowy za 150-300zł i wgrywając go samemu w takiej formie, w jakiej go zakupił. Wadą tego rozwiązania jest konieczność płacenia firmie zewnętrznej za wszystkie najmniejsze poprawki w gotowym szablonie, jeśli Klient sam nie umie tego zmienić: m.in. ułożenia, kolorystyki czy wielkości czcionki.

Wykorzystanie CMS'a autorskiego już na starcie obciążone jest kosztem (jako że wykonanie tego produktu i ciągłe udoskonalanie, to proces twórczy przy użyciu specjalistycznej wiedzy). Zależnie od zastosowanych opcji, wykorzystanego interfejsu oraz wiedzy programisty, cena samego CMS'a zaczyna się od 600 zł, ale dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy w przypadku serwisów, których proces tworzenia trwa miesiącami. Do tego, do ceny CMS'a doliczyć trzeba również koszt wykonania szaty graficznej lub modyfikacji gotowej. Niemniej, w przypadku tego typu usług, podaje się cenę kompleksową bez rozgraniczenia na poszczeólne elementy.

CMS - Ekonomicznie

400 - 1000
Gotowy lub darmowy szablon
Instalacja na serwerze
Zapełnienie treścią (content)
 

CMS - Wersja Biznesowa

1200 - 3000
Szablon na zamówienie
Instalacja, emaile, statystyki
Zapełnienie treścią (content)
Dodatkowe (płatne) moduły

CMS - E-Sklep

1800 - 4000
Szablon na zamówienie RWD
Instalacja, emaile, statystyki
Zapełnienie produktami (content)
Płatności online, wielojęzyczność i inne

CMS - Dedykowany

3000+
Szablon na zamówienie RWD
Instalacja i  pełna konfiguracja
Zapełnienie ofertą, artykułami, produktami
Tworzenie struktury i modułów na zamówienie

Cena autorskiego CMS'a zawierającego podstawowe moduły edycji treści czy galerii waha się więc w przedziale:

600-2500 zł

W przypadku szczególnych zamówień może oczywiście wzrosnąć kilkukrotnie.

W cenie tej najczęściej otrzymuje się:

 • Profesjonalny szablon responsywny (RWD),
 • Edytor wizualny do zarządzania podstronami,
 • Manager plików na ftp z poziomu strony,
 • Moduły aktualności wraz odpowiednimi panelami,
 • Mozliwość nadawania uprawnień administratorom,
 • Edytor galerii i albumów,
 • Zarządzanie opiniami, komentarzami i ocenami,
 • Edytor rotatora slajdów, konstruktor menu oraz modułów / paneli,
 • Kompleksowa obsługę statystyk i kampanii w Google.

Realna stawka za godzinę pracy programisty

Pracę w wolnym zawodzie, jakim jest programista, grafik czy fryzjer, ciężko jednoznacznie wycenić w odniesieniu do systemu godzinowego. Wiele jest przypadków, że za to samo zlecenie, dwie firmy podadzą różniące się od siebie diametralnie ceny, co w efekcie przełoży się na inną stawkę godzinową. Inaczej też liczy się usługi w rozliczeniu godzinowym, a inaczej zlecenie, gdzie tworzony jest konkretny produkt. Dlatego też, w rozliczeniu godzinowym 2h pracy grafika ze stawką 100zł za godzinę, nie są równoznaczne z tym, że projekt ulotki, za który całościowo pobierana jest opłata 200 zł, zajmuje mu 2h. Wynajęcie bowiem tej samej osoby na godziny i zlecenie mu wykonania w ramach pracy godzinowej ulotki wraz z logotypem, zajęłoby mu conajmniej 4h, co wiązałoby się z kwotą 400zł, a nie 200zł.

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku stron www. Przyjmijmy, że kompleksowy projekt strony opartej o CMS realizowany jest w czasie 10 dni roboczych za kwotę 1500zł. Dzienna stawka wychodzi zatem 150zł, co należy następnie podzielić przez ilość roboczogodzin - 5-10 na dobę. W przypadku natomiast pracy jednorazowej, np. retuszu zdjęcia czy utworzenia formularza kontaktowego, płatnej od godziny, Klient zapłaci 50-100 zł za każdą rozpoczętą roboczogodzinę. Po tej stawce i przy uwzględnieniu tego samego czasu pracy, wykonanie dużego projektu (dajmy na to - strony www) wyniosłoby od 4000 do 5000zł. Rozbieżność jest zatem ogromna i wynosi około 3000 zł.

Jak widać, bardziej więc opłaca się zatrudnienie firmy do stworzenia konkretnego produktu, niż zrobienie tego samego produktu w ramach pracy godzinowej. Są jednak drobne prace, których wykonania podejmuje się programista czy grafik tylko w rozliczeniu godzinowym i w tym przypadku stawka godzinowa jest jedynym rozsądnym dla niego rozwiązaniem. Dlatego też, jako wyznacznik czasu pracy programisty przyjmiemy ten drugi przypadek, w którym stawka za każdą rozpoczętą roboczogodzinę wynosi średnio:

40-120 zł

Cena strony www okiem Klienta i programisty

Przyjmuje się, że proces tworzenia strony www kiedy robi się ją całkowicie od podstaw, to kilka lub kilkanaście dni. W tym momencie nieporozumieniem jest przyjęcie, że wartość wykonania zlecenia wyniesie 200 zł, podczas gdy praca informatyka (od A do Z) zajmie conajmniej 3-5 dni roboczych. A z takimi cenami wyszukanymi w internecie często przychodzi Klient. Niestety, proces stworzenia serwisu (choćby to była prosta wizytówka html), to nie jest jeden dzień roboczy. Nierzadko w grę wchodzi spotkanie osobiste z Klientem lub też parę godzin wymiany mailowej, podczas których wykonujący stronę skupia się tylko na projekcie oraz tym jak bedzie wyglądał. Istotne są także kolejne etapy, czyli wykonanie strony, wdrażanie poprawek i testowanie produktu na wybranych urządzeniach. Dlatego też, mimo że samo wykonanie projektu dało by się ująć w określone ramy czasowe i na tej podstawie rozliczyć, to jednak Klient zobowiązany jest zapłącić także za pozostały czas pracy programisty, spędzony na  przygotowaniach, testach, poprawkach. Generuje to rozbieżność pomiędzy tym, czego oczekuje za wykonanie swojej pracy webmaster / firma, a tym, ile za taki produkt chciałby zapłacić Klient. Z doświadczenia wiem, że czasem różnica między tymi oczekiwaniami jest tak wielka, że nie ma możliwości nawiązania współpracy.

Z czego to wynika?

Po pierwsze Klient nie ma świadomości, że to co zamówił, to nie gotowy produkt na półce w sklepie. Że stronę www trzeba zaprojektować, obmyśleć jej strukturę. Pomijając przypadki, kiedy kupujemy gotowy szablon  nie wymagający edycji lub też zamawiamy stronę na Allegro, gdzie efekt końcowy niektórych wykonań jest na poziomie ucznia gimnazjum, projektowanie to proces twórczy. Projekt trzeba obmyśleć, dostosować do oczekiwań Klienta - dobra firma nigdy nie wykorzysta tego samego szablonu dwa razy do dwóch różnych zleceń. Po tym - nazwijmy to - "twórczym procesie", przychodzi etap tworzenia i wdrażania, który trzeba wkalkulować w koszt strony www z e względu na poświęcony czas.

Zdarzyło mi się usiąść przy Kliencie z laptopem i programem do edycji kodu strony w celu dokonania drobnych poprawek i za każdym razem reakcja jest taka sama: "O Boże, co to takiego?" Klient spodziewał się bowiem chyba jakiegoś programu graficznego, gdzie przeciągając obszary z prawej do lewej (jak okna w Windowsie), tworzy się całą stronę (ah te reklamy 1and1). No niestety - tak może wyglądać edytor wizualny już wbudowany w CMS, ale zanim się tego narzędzia użyje, najpierw trzeba je stworzyć! A strona www, to często dziesiątki tysięcy linijek kodu całkowicie niezrozumiałego dla przeciętnego Kowalskiego. Najprostszym przykładem może być tu arkusz styli, bez którego strona www wyglądałaby niczym zapełniony tekstem dokument z Word'a na białym tle: przykład. Plik ten, to 5000 linijek kodu potrzebnego, by pokazać przeglądarce, jak wyświetlić stronę, jaki nadać kolor elementom, rozmiar czcionkom czy jakie marginesy mają mieć akapity poszczególnych stron. Wszystko to programista pisze od podstaw lub edytując dostosowuje do każdego Klienta indywidualnie.

Drugim wywołującym zamieszanie czynnikiem jest pojęcie stawki godzinowej poruszonej powyżej. Klient umie liczyć, więc wychodzi z założenia, że skoro zamawia stronę www czy szablon za 1000zł, gdzie stawka za godzinę pracy wyniesiei 15zł,  to przy ulotce którą grafik wykona prawodpodobnie w 3h, zapłacić powinien 45 zł a nie 200zł. Nie wlicza w to jednak kosztów prowadzenia działalności, licencji na programy graficzne oraz przede wszystkim unikalnych umiejętności i wkładu intelektualnego w twórczy proces tworzenia. Idąc więc do agencji reklamowej czy pracującego na siebie grafika, szybko zostanie postawiony na ziemię, lub też za cenę tą zostanie mu dostarczony produkt juz raz zrobiony innej firmie (np wizytówka ze zmienionymi tylko danymi)  - a nie o to mu raczej chodziło.

Trzeci istotny czynnik, to podaż. Rynek przepełniony jest często ofertami tak niskimi, że Klientowi wygodnie przyjąć je za pewien standard. Niemniej, należy pamiętać, że nie zawsze tanie jest dobre, a dobry specjalista się ceni. Dbając o zdrowie, ten sam Klient pójdzie do dobrego lekarza, który za wizytę lub plombę weźmie 150 zł, ale oczekując projektu strony www, zadowoli się aukcją na Allegro. Czy jednak oferta 50-100 zł za stronę, nad którą student spędzi 3 dni jest dobra? Z punktu widzenia takiego Klienta - tak. Następnie, z takimi orientacyjnymi cenami przychodzi do agencji lub firmy robiącej to profesjonalnie i następuje zderzenie z rzeczywistością. Zderzenie, po którym albo zmienia nastawienie i akceptuje otrzymaną propozycje cenową, albo też uważa, że znajdzie tak zwanego "jelenia", który i tak zrobi to taniej.

Gdy więc weźmiemy pod uwagę te wszystkie czynności składające się na długotrwały proces tworzenia strony www, uwzględnimy fakt projektowania czegoś na zamówienie, a zarazem czegoś, czego nie umiemy zrobić własnoręcznie, należyałoby zadać sobie pytanie:

Czy pracowałbym za 50zł brutto / dzień?

A może raczej:

Za ile bym wykonał taki projekt?

Projekt, nad którym spędziłbym 3-5 dni. Gdzie w tym wynagrodzeniu mam uwzględnić opłacany podatek, koszt utrzymania pracowników, składek na ZUS czy licencji na programy? Nie mówiąc już o tak przyziemnych potrzebach jak płacenie rachunków czy jedzenie...

Przykre Realia, czyli ile wycisnąć z programisty

Pewnego razu na pewnym portalu znalazłem zlecenie na wykonanie strony www. Oczekiwania niedoszłego Klienta, co do jakości usługi, były w/g mnie sprzeczne z założonym na ten cel budżetem.

W komentarzu do zlecenia podkreśliłem, że ciężko będzie znaleźć dopasowane indywidualnie rozwiązanie z taką funkcjonalnością oraz za taką cenę i podałem swoją ofertę cenową (i tak jedną z niższych). W efekcie zlecenie zostało zamknięte przez wystawiającego i wystawione ponownie, przy czym zleceniodawca nie omieszkał ustosunkować się do mojego komentarza:

Mimo że termin go nie goni i ma na to 1,5 miesiąca, to ktoś spędzi nad tym pare dni roboczych. 

Policzmy więc:

Budżet zlecenia brutto: 400 zł
Wartośc VAT: 92 zł
Podatek dochodowy: 59 zł
Zarobek netto: 249

W tym przypadku na nic zdałoby się pytanie, czy sam chciałby za takie wynagrodzenie pracować. Porównał oferty i uznał że da się zrobić taniej. Przykry jest jednak fakt, że nie bierze pod uwagę wkładu pracy oraz potrzeb finansowych potencjalnego wykonawcy. Z pozostałej kwoty netto wykonawca musi po części pokryć składki ZUS, koszty związane z prowadzeniem działalności oraz odłożyć na studia dla dziecka. Zakładam, że w mniemaniu tego klienta programista podczas pracy, jak również w czasie wolnym, nie korzysta z prądu ani z innych dobrodziejstw współczesnego świata, pracuje pod gołym niebem zatem żadnych innych świadczeń również nie musi płacić oraz nie ma konieczności oddawania się tak przyziemnym przyjemnościom jak jedzenie, zatem te marne grosze, które mu rzucono powinny go zadowolić.

Czy programiście nie należy się szacunek i godne wynagrodzenie za wykonaną pracę?

Czy tak trudno zrozumieć, że programista to też człowiek i również ma swoje zobowiązania, potrzeby, rodzinę, a życie kosztuje?

W czym praca programisty jest gorsza od ciepłej posadki na etacie, że trzeba walczyć tak zaciekle o każdy grosz i szacunek?

Nie ironizując dłużej - jak nazwać pracę, gdzie nad tego typu projektem wykonawca spędzi łącznie powiedzmy 7 dni roboczych?

Wolontariat jak nic :)

Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (6):

 1. Autor: Marek 2017-04-07 15:22 Odpowiedz

  Bardzo fajny artykuł. Faktycznie ludzie nie zdają sobie chyba sprawy ile trzeba siedzieć nad niektórymi projektami. Ja również miałem do stworzenia stronę www ze swoim projektem, nad którym długo siedziałem. Wybrałem firmę [m]edytowano[/m] Dostosowują ceny indywidualnie do klienta, także wcześniej wiedziałem ile będzie mnie to kosztowało. Fachowo wykonują usługę, a nawet dają rabaty. Nic mi się nie zacina na stronie, a w razie jakichkolwiek problemów oferowali pomoc techniczną.Widać, że firma ceni sobie każdego klienta i idzie na jakość, a nie ilość.

 2. Autor: Tomek 2016-10-10 10:20 Odpowiedz

  Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Jak widać projektowanie stron co ciężka sprawa.

 3. Autor: Jakub 2016-01-28 19:29 Odpowiedz

  Też jestem webmasterem i myśląc o tym jak wyjść na przeciw tego typu myśleniu. Programiści sami tworzą ten problem godząc się na takie stawki. Z drugiej strony klienci czasem naprawdę nie widzą różnicy w tym za co płacą. Klient może nawet nie wiedzieć jaki CMS jest standardowy a jaki dedykowany. Jednocześnie przy współpracy z takim klientem najdroższe nie jest siedzenie nad kodem ale komunikacja i wracające przez kojne 1,5 miesiąca poprawki. Tego czasu praktycznie nikt nie bierze pod uwagę zlecając wykonanie strony.

 4. Autor: lena 2014-07-30 14:12 Odpowiedz

  Bardzo pouczający artykuł. Ja zupełnie nie orientuje się w cenach utworzenia strony www i boję się,że zapłacę o wiele za dużo za zamówienie a budżet jest ograniczony;) Natrafiłam na tą stronę kiedy szukałam informacji o tym jak zamówić stronę www i jakie są koszta. Czy mógłby Pan mi odpisać w mailu ile kosztowałaby strona e-sklepu do późniejszego samodzielnego uzupełniania? Więcej wyślę na maila. Pozdrawiam serdecznie.

 5. Autor: Jacek 2014-07-24 23:28 Odpowiedz

  No dobrze, ale jak mam grafiki i w sumie wiem mniej więcej jak ma moja strona wyglądać mogę chyba ją zrobić na [m][edytowano][/m], czy innym kreatorze? Wyjdzie w sumie chyba taniej...

  • Autor: Łukasz Medyński 2014-08-01 02:03 Odpowiedz

   Oczywiście każdą stronę można stworzyć taniej, a w niektórych przypadkach, nawet całkiem darmo - i to wykorzystując CMS. Niemniej sytuację taką można porównać do innych dziedzin życia. W przypadku gdy ma Pan chory ząb, wyrywa sobie go Pan sam albo też szuka najtańszego dentysty? Czy może też korzysta z usług droższego sprawdzonego już osobiście lub przez znajomych specjalisty? Podobnie jak popsuje się Panu samochód, to zaopatruje się Pan w zestaw kluczy serwisowych i z instrukcją obsługi rozkręca sam silnik lub oddaje pojazd do "Staśka z sąsiedztwa"? Czy też oddaje Pan samochód do sprawdzonego przez znajomych warsztatu lub serwisu? Część osób zareaguje tak, część inaczej. Jednego Klienta zadowoli gotowa strona rodem z Allegro za 69zł, inny jest w stanie zapłacić 3500zł + VAT za sam szablon do darmowego CMSa OpenSource. Kreatory są osobnym tematem gdyż prostota obsługi nie przykryje wad większości z nich - coś co jest bowiem do wszystkiego - przy wymagającym Kliencie - będzie do niczego :)

Przykładowe Realizacje