Koszt utrzymania strony internetowej (cena domeny, hostingu, administracji)

A A A
10-10-2013 01:00:00
94534 Czytań

Utrzymanie strony internetowej to zawsze dodatkowy koszt. Co prawda, kwoty te są przeważnie niższe niż wykonanie najtańszej wizytówki online, ale należy wziąć je pod uwagę. W przypadku typowej strony www rozróżniamy zatem dwa dodatkowe wydatki składające się na koszt utrzymania strony www, które najczęściej pokrywa zamawiający: utrzymanie domeny i konta hostingowego. Czasem zdarza się, że pokrywa je firma projektująca serwis internetowy, ale generalnie przyjmuje się że koszta te ponosi Klient  Utrzymanie rozbudowanego portalu lub e-sklepu może generować też dodatkowy miesięczny wydatek zależny od zakresu dodatkowej obsługi, edycji i aktualizacji treści przez firmę informatyczną - w przypadku jeśli Klient nie podejmuje się tych zadań na własną rękę.

Koszt utrzymania domeny internetowej

Nazwa domeny zwana adresem internetowym, umożliwia  zaprezentowanie treści strony www odbiorcy końcowemu przy użyciu przeglądarki. Może to być pojedyńcze słowo, zbiór słów lub cyfry. Nazwa domeny nie może zawierać spacji oraz znaków specjalnych (za wyjątek myślnika). Najczęściej tworzy się więc domeny złożone z wielu słów jako jeden długi wyraz np: http://www.wypozyczalniarowerowelektrycznych.pl lub też jako słowa rozdzielone myślnikiem http://medynscy-projektowanie.com. Na końcu domeny znajduje się suffix oznaczający np: typ strony (.biz, .com, .mobi) , kraj (.pl, .ru, .pt), region, branżę itd.

W przypadku zamawiania domeny trzeba wziąć pod uwagę że:

 • Nazwa domeny dla danego suffixa musi być unikalna - czyli do naszej strony nie możemy dokupić adresu, który już ktoś używa / zarezerwował. Jeśli więc Państwa firma nazywa się "Medyński & Medyński" i chcielibyście Państwo zakupić domenę medynscy-projektowanie.com - to jest to niemozliwe - trzeba szukać innego wolnego suffixa czyli np .pl, .eu itd., albo wybrać inny adres,
 • Krótkie domeny są albo już zajęte, albo sporo kosztują na tak zwanych aukcjach domen i rynku wtórnym (przykład),
 • Domeny specjalne umożliwiają używanie polskich znaków jednak jest to z wielu powodów niewskazane.,
 • Nie wszystko "za 0 zł" jest warte swojej ceny.

Ceny rejestracji są najczęściej symboliczne: od 0 zł do 19.90 zł za pierwszy rok korzystania z domeny. Problem pojawia się dopiero po roku kiedy trzeba domenę przedłużyć. Tu oczywiście znaczenie ma typ (suffix) domeny i tak za przedłużenie domeny regionalnej można zapłacić 20 zł, ale już za domenę .pl trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 100zł / rok. Oczywiście podczas zakupu trzeba się rozeznać czy "promocja" na zakupienie np. 3 domen za 0zł, nie odbije się czkawką za rok, kiedy za przedłużenie ich u danego rejestratora zapłacimy 200zł / szt. My swoim Klientom polecamy firmę z której usług sami korzystamy i przykładowe ceny za przedłużenie domeny są w granicach 60-100zł dla domen .com i .pl. Są jednak firmy informatyczne, które podczas tworzenia stron www określają tą cenę na poziomie 150-200zł wliczając w to swoją marżę i na takie oferty należy uważać.

Koszt rejestracji domeny, będący jednocześnie wydatkiem na okres pierwszych 12 miesięcy, to przeważnie:

0-20 zł

Koszt przedłużenia usługi po pierwszym roku zależny jest od typu domeny i średnio wynosi:

30-120 zł/ rok

Koszt utrzymania konta hostingowego (serwer)

Bez serwera (bez umieszczenia na koncie hostingowym), nasza strona internetowa nie wyświetli się odbiorcy. Na wstępie pomijam przypadki, że posiadamy swój własny komputer z dostępem do internetu, włączony 24h / dobę, który działa jako serwer lub chcemy skorzystać z darmowego hostingu. W każdym innym przypadku, trzeba wykupić tak zwaną "usługę hostingową" w celu publikacji strony w internecie. Konta hostingowe różnią się od siebie dostępną przestrzenią dyskową, ceną, formą płatności, parametrami technicznymi i ograniczeniami. Co prawda typowa strona www (wizytówka) zajmuje zaledwie kilka mb, ale przyjmuje sie że minimalnym standardem jest konto o powierzchni 2gb, z transferem miesięcznym minimum 20-30gb, jednocześnie obsługującym PHP i bazy danych MySQL. Oczywiście im bardziej rozbudowana strona tym większe parametry są potrzebne i tak przy stronach które odwiedza kilka tysięcy osób dziennie trzeba wziąć pod uwagę limity transferu, ograniczenia połączeń MySQL czy powierzchnię dla bazy danych lub multimediów. Bardziej wymagający Klienci korzystają z tak zwanych serwerów dedykowanych - gdzie do swojej dyspozycji dostają cały zasób serwera, ale i koszty miesięczne są kwotą 3-4 cyfrową. My jednak skupiamy się w tym wpisie na stronach dla odbiorców prywatnych i małych firm z przeciętnymi wymaganiami, dlatego też i rozważamy serwery proporcjonalne do potrzeb, gdzie cena serwera nie przyprawi o zawrót głowy.

Konto Standard

od 50 zł / rok
1-2 GB powierzchni
10-50 GB transferu / m-c
limity baz danych i kont ftp
domena regionalna gratis

Konto Biznes

od 120/ rok
2-5 GB powierzchni
30-100 GB transferu / m-c
nieograniczona ilość baz danych i kont ftp
domena .pl gratis na pierwszy rok

Konto Professional

od 200/ rok
10-20 GB powierzchni
brak limitów transferu
brak limitów baz danych i kont ftp
domena'(y) .pl lub .com gratis na pierwszy rok

Serwer Dedykowany

od 350/ m-c
1-2 TB powierzchni
5-10 TB transferu / m-c
16-64 GB RAM, procesor 4-10 rdzeniowy
System operacyjny Linux, cena bez administracji

Na co zwracać uwagę w przypadku zakupu hostingu:

 • Cena nie powinna odstawać (ani w dół , ani w górę) od cen konkurencji przy założeniu, że standard oferowanych usług jest podobny,
 • Ograniczenia ilości założonych kont ftp, baz danych MySQL czy podpiętych domen. Co prawda do jednej strony www potrzebujemy po 1 takim koncie maksymalnie, to jednak zdarza się że na jednym serwerze chcemy uruchomić kilka swoich stron (jest taka możliwość) i wtedy ograniczenia te mogą zmusić nas do opłacenia kolejnych kont hostingowych,
 • Transfer miesięczny to ruch jaki generują użytkownicy ale i ruch na koncie ftp. Czyli wgrywanie na strone multimediów, filmów, zdjęć oraz ich odczytywanie przez internautę. Przy małej stronie z tysiącem odwiedzin dziennie, standardem powinien byc serwer z transferem nie mniejszym niż 20-30gb / m-c.,
 • Czy transfer podawany jest w rozliczeniu miesięcznym czy rocznym. Niektóre firmy podają limit w postaci 120 GB przy niskiej cenie, co potem okazuje się wartością w skali roku (czyli tylko 10gb / m-c),
 • W jakiej wersji jest PHP i czy aktywne jest Mod Rewrite do tworzenia przyjaznych linków,
 • Jakość usług świadczonych przez firmy oferujące płatność miesięczną sms'em są poniżej standardu,
 • Istotna jest jakość oraz szybkość kontaktu z obsługą techniczną serwerów wirtualnych. Często się bowiem zdarza, że któryś z współużytkowników serwera go obciąża, że serwer wymaga restartu, czy tez chcemy się dowiedzieć z jakiego powodu nasza strona od 4 godzin nie działa. Niektóre firmy oferują infolinie, inne z kolei czaty online do szybkiej konsultacji. Jeśli firma oferująca usługi hostingowe podaje u siebie tylko e-mail - lepiej uważać - bo odpowiedź możemy dostać dopiero po 24h przez co firma narażona jest na straty!
 • Z rezerwą podchodzić do ofert firm tworzących strony www, oferujących wykupienie serwera za 300zł i więcej. Oczywiście tego typu konta mogą (choć nie muszą) mieć dobre parametry, ale często połowa tej ceny to marża tej firmy.

Nadmienić należy, że koszt wykupienia hostingu na okres 12 miesięcy zależy od specyfikacji technicznej oferowanej usługi (boksy powyżej).

My najczęściej proponujemy swoim Klientom dwie sprawdzone firmy z których usług sami korzystamy (np ta strona www) i przyjmujemy że roczny koszt dla strony internetowej jak ta, oscyluje w granicy :

50-150 zł /rok

Ważne!
Jeśli zakup domeny i konta hostingowego powierzacie Państwo osobie trzeciej (np wykonawcy strony www) ale to Wy pokrywacie koszty zakupu, proszę sie upewnić, że usługi te zakupi na Państwa dane oraz udostępni dane logowania do Stref Klienta tych firm. W przeciwnym razie po pierwszym roku użytkowania, albo nie będzie możliwości przedłużenia w/w usług, albo będziecie Państwo zdani na łaskę pracownika tej firmy - jeśli jeszcze będzie z nim kontakt.

Koszt prowadzenia strony internetowej

Koszt prowadzenia strony www może być jednym ze stałych wydatków związanych z jej utrzymaniem, pomijając wydatek jakim bedzie cena cms jako taka. Zakres tych prac może być różny: od prostego cyklicznego umieszczenia wpisów na blogu, a na aktualizacjach CMS'ów i rozwiązywaniu problemów technicznych kończąc. W tym momencie zapewne co poniektóry czytający zada sobie pytanie:

Wynajmować kogoś do pracy skoro mam CMS i mogę zrobić to sam?

Odpowiedź choć może zdziwić, brzmi - TAK. Oczywiście zależy to od wielu czynników takich jak: częstotliwość aktualizacji strony, złożoność budowy CMS czy też czas wolny właściciela. Mimo że każdy CMS umożliwia wprowadzanie treści za pomocą edytora wizualnego (na wzór edytora tekstowego Word), to jednak dla osób które są zapracowane i lecą z jednego spotkania biznesowego na drugie, czas potrzebny na wprowadzenie tekstu, obrobienie grafiki jest zbyt kosztowny (podobnie jak prowadzenie fanpage na facebook'u). W takim przypadku preferują one zapłacenie określonej miesięcznej kwoty w ramach której programista, zajmuje się w profesjonalny sposób publikacją i edycją content'u (treści).

Przykładowe prace wchodzące w skład tak zwanej opieki nad stroną to m.in.:

 • publikacja artykułów, wpisów na blogu, zdjęć w galerii / portfolio,
 • moderowanie serwisu - akceptacja opinii, komentarzy, ocen, tematów na forum,
 • retusz  fotografii cyfrowej i obróbka plików graficznych,
 • zmiana danych kontaktowych, tworzenie kont pocztowych pracownikom,
 • umieszczanie produktów w sklepie internetowym,
 • tworzenie kopii zapasowych bazy danych, archiwizowanie strony,
 • kontakt z administracją kont hostingowych, usuwanie problemów.

Współpraca może przyjąć formę  usługi jednorazowej (raz na jakiś czas) kiedy zajdzie potrzeba, lub też współpracy stałej przez określony czas (np. umowy na 3, 6, 12 miesięcy). W przypadku wykupienia abonamentu, cena za każdą godzinę pracy informatyka jest niższa niż przy usłudze jednorazowej, jednak niewykorzystany czas nie przechodzi na kolejne okresy, a usługę trzeba opłacić nawet gdy informatykowi nie zlecono w danym miesiącu żadnego zadania.

Ceny za tego typu usługi zależą od zakresu prac lub czasu spędzonego na stronie i zawsze przekładają się na roboczogodziny i wynoszą średnio:

50-120 zł /h

Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (15):

 1. Autor: IgorKołomojski 2017-06-25 17:29 Odpowiedz

  wg. mnie koszt utrzymania tylko jednej stronki (tak zakładam) na hostingu taki jakim podałeś to dość duży koszt. Teraz na przykład w [usunięto reklamę] i nie tylko zresztą u nich, najtańszy serwer współdzielony jest za 4zł miesięcznie. Na takim mini serwerku i tak postawisz 3 strony (oczywiście z nie jakimś rozbudowanym menu czy dziesiątkami podstron) - mówię tutaj raczej o stronkach typu "firmowe" z kilkoma zakładkami. Teraz dobre też są fajne te funkcjonalności w firmach hostingowych że z ich panelu nie trzeba instalować samemu wordpresa czy joomli tylko są już instalki online - czyli nic prostszego jeśli chcesz mieć stonkę www to wystarczy tylko poczytać i chcieć...

  • Autor: Łukasz Medyński 2017-06-26 08:15 Odpowiedz

   W takim razie praktycznie potwierdza to ceny powyżej. 4zł x 12 miesięcy = 48zł czyli koszt zbliżony do orientacyjnego podanego przez nas. Prosze jednak pamiętać że są hostingi gdzie koszt może być jeszcze niższy ale nie zawsze przekłada się to na efekt działania. Po co komu serwer za 25zł rocznie czy też taki gdzie są miko-płatności sms, skoro hosting nie ma czata i nie zareaguje w czasie rzeczywistym na problem użytkownika? Przyjmując że na współdzielonym serwerze ktoś rozsyłać zaczyna spam. Wydajnośc serwera spada. Jeśli u lepszego usługodawcy zobaczymy problem (pracując przy swojej www, analizując adwords itp) piszemy szybko na czacie - administrator reaguje w czasie rzeczywistym. Resetuje serwer, blokuje konto mający wpływ negatywny na innych użytkowników. W przypadku słabszych dostawców gdzie nie ma infolinii, czata a odpowiedź na ticket mailowy trwa 12-24 godziny jak na webd czy home, nasza firma jest stratna - choćby z powodu działających reklam. Innym godnym rozważenia czynnikiem jest cena odnowienia - jak w komentarzu poniżej Pani Barbary - gdzie na nazwie.pl zaproponowano im hosting w promocyjnej cenie a w ubiegłym miesiącu stronę przenosiłem do innego dostawcy gdyż roczny koszt przedłużenia utrzymania hostingu ( a tym samym o zgrozo wizytówki o 3 zakładkach), wyceniono na bodajże 400zł czyli ponad 8 krotność tego gdzie zamówiłem im nowy hosting. Tak więc co z tego ze kupimy hosting za 50zł albo 1 zł jak za rok jak nie umiemy strony przenieść, koszt będzie mocno zawyżony? Podobnie z resztą z domenami za 1zł, gdzie po roku .pl będzie u niektórych kosztowała 150zł podczas gdy normalnie 70-80 / rok. Inną sprawą są te funkcjonalności wspomniane przez Pana. Teraz każdy hosting umożliwia nagranie CMS albo wręcz wygenerowania kilku zakładkowej wizytówki, bez jakiejkolwiek wiedzy informatycznej. Dlatego też uważam że nie jest to czynnik decydujący - "oferujemy dobry hosting i mamy instalator skryptów i CMS" . Nie spotkałem bowiem teraz hostingu który by tego nie miał, więc jeśli hosting nie posiada choćby najprostszego cpanel i instalatora Softaculous lub innego bardziej funkcjonalnego panelu o podobnym działaniu, od razu powinno się go skreślić.

 2. Autor: Barbara 2017-05-24 09:02 Odpowiedz

  Witam, Panie Łukaszu, jak zrezygnować z jednej firmy hostingowej i przejść do innej? Co muszę zrobić w tej pierwszej i co udostępnić tej drugiej proszę o kontakt na miala. Dziękuję

  • Autor: Łukasz Medyński 2017-05-24 09:55 Odpowiedz

   Witam, odpowiedź została wysłana na maila :) Pozdrawiam.

   • Autor: Weronika 2018-04-23 16:07 Odpowiedz

    Czy ja również mogę poprosic o informacje na ten temat? dziękuję

 3. Autor: Aśka Pokładecka 2017-03-15 16:16 Odpowiedz

  Teraz już coraz lepiej zmieniają panele do użytkowników hostingów. Kiedyś to na prawdę design do zarządzania domenami czy serwerami miał typowo styl dla informatyków, wszystkie nazwy własne bez czasami przetłumaczenia na rozsądny język dla typowego internauty. Zresztą hostingi na których można kupić domeny i serwery mają już bardzo niskie ceny, czasami za domenę się w pierwszy roku nie płaci, podobnie jest z serwerami na przykład w takim Gdańskim Webd można już u nich postawić stronkę za niecałe 4 złote miesięcznie... to już jest coś jeśli chodzi o nakłady finansowe

 4. Autor: Janek 2016-11-04 10:42 Odpowiedz

  Jeśli chodzi o prowadzenie strony wystarczy trochę własnego zaangażowania i nie trzeba specjalnie nikogo do tego zatrudniać. Kwestia podejścia. Co do domen ja kiedyś się naciąłem na darmową, później odnowienie każdy kolejny rok ponad 100 zł. Wcale nie mało. Biorąc pod uwagę fakt że płacąc kilka zł np w seohost później odnowienie jest za 1/3 ceny. Tworząc stronę najlepiej wcześniej skontaktować się z osobą która ma z tym styczność i poznać wszystkie tzw "ukryte" koszta.

 5. Autor: beska 2016-03-29 21:29 Odpowiedz

  Firehost jest wystarczający do postawienia kilku serwisów - konto za 80 zł. Wszystko na Wp, wszystko z ruchem. W moim przypadku to działa bez zarzutów, nie ma się czego czepiać, serwer pierwsza klasa. Kwestia oczekiwań. Najlepiej - odpalajcie sobie okres testowy i na tej podstawie oceniajcie usługę.

 6. Autor: Ela 2015-01-17 14:45 Odpowiedz

  Przekonuje mnie bardzo ten artykuł, napisany bardzo przystępnie i rzetelnie. Właśnie rozglądam się za dobrym hostingiem dla sklepu internetowego. Za obecny hosting firma zakładająca sklep zażyczyła sobie okolo 370 zł z vatem. Pomijam już fakt wcześniejszych ustaleń, które mieściły się maksymalnie w kwocie 200 zł. Stron poświęconych tej tematyce jest na prawdę dużo i przyznam, że można sie w tym pogubić i całkowicie stracić głowę, a jeszcze presja tego, że czasu jest niewiele i kompletnie nie chce sie go "tracić" na szukanie hostingów. Czy byłby Pan sklonny polecić coś na prawdę dobrego, bym w ciagu roku nie musiala sie obawiać o funkcjonowanie mojego sklepu a jednoczesnie w granicach cenowych takich jak Pan tutaj podawal, 150 zł czy nawet te 200 zł. Bedę wdzięczna za odpowiedź

  • Autor: Łukasz Medyński 2015-01-21 13:10 Odpowiedz

   W przypadku sklepów internetowych sprawa wygląda trochę inaczej. Nieraz widząc fajny sklep internetowy postawiony na gotowym CMS typu presta widać jak ta strona wolno chodzi. Sklepy są bowiem bardziej zasobożerne niż proste strony firmowe. Pytając więc o hosting dla sklepu internetowego należy sobie zadać pytanie o to ile produktów ma mieć, jaki ruch generować, do jakiego grona być kierowany. Jest bowiem różnica w poleconym hostingu dla sklepu Kowalskiego z osiedla który sprzedaje online haczyki do wędek i ma w ofercie 300 produktów i 50 odwiedzających dziennie, a co innego dedykowany sklep z tureckimi produktami żywnościowymi który odwiedza dziennie kilka tysięcy osób a w ofercie ma 20 tysięcy produktów, przypraw i dodatków gospodarstwa domowego. Co do braków limitu transferu proszę się dokładnie o to dopytać gdyż wiele firm podaje transfer bez limitu gdyż zakłada że Klient go nie wykorzysta, ale tak naprawdę przy przekroczeniu 200-300 GB na miesiąc co przy portalu z muzyką czy dużym sklepie nie jest wyczynem, mogą odłączyć usługę.

 7. Autor: TomaszK 2014-02-25 12:23 Odpowiedz

  Trafiłem na Wasz wpis szukając ogólnych cen usług i tego na co zwracać uwagę przy zakupie domeny i hostingu. Poniekąd liczyłem na to że w tekście pojawią się również sugerowane firmy co jest nadmienione w części dot. domen. Zastanawiam się nad usługami dwóch firm: www.webserwer.pl i www.progresso.pl bowiem dość solidnie mają opisane własne usługi w porównaniu do wielu innych firm, a przede wszystkim są to firmy z Katowic. Coraz częściej stawiam na usługi firm z rodzimych okolic więc jest to dla mnie ważny czynnik, no i co najważniejsze to musi być to firma z bardzo dobrym wsparciem technicznym. Czy korzystaliście może z usług tych firm i możecie o nich powiedzieć kilka słów ?

  • Autor: Łukasz K 2014-12-02 21:56 Odpowiedz

   Jeżeli zależy Ci na porównaniu cen różnych rejestratorów, to zapraszam Cię do mojego zestawienia, w którym uwzględniłem 50 firm naszego rodzimego rynku http://tinyurl.com/o5rdn73

  • Autor: Łukasz Medyński 2014-02-25 12:59 Odpowiedz

   Witam, Celowo nie podajemy nazw firm oferujących dane usługi - zarówno tych dobrych które polecamy jak i tych z którymi mieliśmy my lub nasi Klienci przykre doświadczenia. Niemniej nie patrzymy na lokalizację gdyż w większości przypadków serwery i tak są dzierżawione przez takie firmy poza terytorium Polski. Ale fakt poza specyfikacją kont (uwaga na ukryte limity) należy zwracać uwagę na wsparcie techniczne - czyli brak czata, gg oraz telefonu w naszym mniemaniu skreśla firmę na starcie.

   • Autor: TomaszK 2014-02-27 12:08 Odpowiedz

    Dzięki za odpowiedź! Przyznam że powątpiewałem po sprawdzeniu kilku tematów bez cienia większego zainteresowania. Co do tematu to właśnie te przykre doświadczenia rzutują na jakość usług i więcej mówią niż wszędobylskie "TEGO operatora polecam" - a ja ciągle stoję w polu, bo nie wiem co jest polecane i to nawet nie tylko hosting. Oczywiście pod warunkiem że są to rzetelnie podane przypadki, choć znaleźć cokolwiek rzetelnego w internecie zakrawa na bajkę; zwykła czysta acz chłodna opinia poparta przykładem z życia. Szkoda, że takich właśnie opinii brakuje (zwłaszcza a artykule), ze wskazaniem na co zwracać uwagę (tu duży plus) i jak to może sprawdzić szary obywatel (ja). Co rusz odwiedzę folder spamu na poczcie, to domena za darmo czy tam za złotówę - nie chcę, nie potrzebuję promocji. Potem tylko blady strach pada jak widzę ceny za kontynuację. Odnośnie linii kontaktu to czy warto na wszystkie trzy wymienione zwracać uwagę? To znaczy czy powinien to być mus poza wydaje mi się klasycznym duetem telefon email, aby gdy jedną drogą nie ma odpowiedzi próbować drugą ? Nie mam żadnych dobrych doświadczeń z czatem ( w przypadku telefonii i bankowości ) a stawianie na komunikator cholernie mnie peszy - komunikator wymaga instalacji, zakładania konta i co tylko z tym związane. Chyba że to skype, z którego bym zadzwonił, jednak w takim wypadku wolę chwycić za telefon. Co jednak gdy słyszę miły, damski głos na drugim końcu, a wciąż się do poczty dostać nie mogę ? Ps. korzystałem z usług dwóch największych operatorów, nie jestem zbytnio zadowolony z jakości obsługi i usługi. Nie za takie kwoty jakie sobie życzą.

    • Autor: Łukasz Medyński 2014-02-27 12:42 Odpowiedz

     Panie Tomku, sprawa podawania tu pewnych marek jest problematyczna z racji typu działalności jaką prowadzimy oraz wynika z charakterystyki strony. Gdyby powyższy wpis / tekst był pisany na typowym blogu wtedy jako autor (prywatnie) mógłbym zarówno wskazać wady jak i zalety konkretnych usługodawców. Niemniej nie chciałbym aby sposób opisywania przez nas firmy X czy Y rzutowały na naszą firmę - choćby dlatego żeby nie zostało nam zarzucone że opiniujemy pozytywnie lub negatywnie konkurencję. Jeśli szuka Pan konkretnych nazw - zapraszam do kontaktu mailowego - chętnie doradzimy lub rozjaśnimy wątpliwości jeśli będziemy potrafili.

Przykładowe Realizacje