Strona mobilna czy strona responsywna?

A A A
20-08-2013 06:50:00
9504 Czytań

Tworząc lub zlecając zaprojektowanie strony internetowej swojej firmy, należy przeanalizować jakie funkcje strona będzie posiadała oraz jakie możliwości dawać internautom (Klientom firmy). Jedną z tych funkcjonalności o której należy pomyśleć, jest dostępność strony na urządzeniach mobilnych. Od czasu bowiem kiedy internet wkroczył do telefonów komórkowych, należy wziąć pod uwagę że duża grupa odbiorców korzysta z tego typu urządzeń przenośnych w sferze biznesu lub rozrywki. Stojąc na światłach w korku, podczas jazdy pociągiem, czy też podczas nudnej konferencji - internet jest w zasięgu ręki. Tablet, smartfon czy nawet  telefon starszego typu - w każdym momencie daje możliwość sprawdzenia korków w Google Maps ®, sprawdzenia menu restauracji przed wyjściem z taksówki, czy też odczytania maila.

Większość stron (pomijając strony flash) można wyświetlić na urządzeniu przenośnym w tej czy innej formie. Często jednak jest to strona nie przeskalowana, gdzie zawartość trzeba przewijać nie tylko w kierunku góra - dół, ale także prawa - lewa, gdyż strona nie mieści się na wyświetlaczu urządzenia. W celu ułatwienia internautom przeglądania takich stron oraz przyspieszenia szybkości ich wczytywania wprowadzono strony mobilne.

Dedykowana strona mobilna

Z początku, strony te wykorzystywały do komunikacji protokół WAP, a ich budowa i funkcja, z racji niskiej szybkości internetu, ograniczała się do przekazywania najistotniejszych treści w formie tekstowej. Internet zaczęły więc zalewać strony w wersjach dla użytkowników telefonów komórkowych, rozkwitł biznes na  tworzenie stron na domenach mobilnych *.mobi.  Z biegiem czasu strony internetowe zaczęły się rozrastać i unowocześniać, a technologie WI-FI czy internet szerokopasmowy i nowoczesne telefony komórkowe otworzyły przez stronami mobilnymi szersze możliwości. Strony internetowe pod takie urządzenia zaczęły przypominać coraz bardziej tradycyjne strony www, dając właścicielom serwisów coraz to większe funkcjonalności. Niemniej z czasem zarówno odbiorcy jak i właściciele tych stron zaczęli odczuwać problemy z ich użytkowaniem i edycją. Podstawowy - strona mobilna to odrębny twór. Dla właściciela serwisu oznacza to często wysokie koszty wdrożenia oddzielnego serwisu mobilnego, podwójny koszt zarządzania stroną (wersja mobi + tradycyjna), a także utrudnione możliwości edycji strony. Nadal bowiem ciężko o przyjazny interfejs użytkownika (lub Panel Administratora) w Systemie Zarządzania Treścią (CMS) dla stron mobilnych.

Zalety strony mobilnej:

 • Czas wdrożenia krótszy niż dla strony responsywnej tworzonej od podstaw,
 • Dostosowana wizualnie do konkretnych urządzeń może mieć zupełnie inny wygląd i funkcje niż tradycyjna,
 • Szybkość wczytywania zawartości, możliwość okrojenia skryptów i odchudzenie szablonu,
 • Możliwość wypełnienia inną treścią inną niż pod urządzenia typu desktop,
 • Menu strony dedykowane pod urządzenia mobilne,
 • Możliwość wgrania gotowych szablonów mobilnyh (np. pod CMS Wordpress),

Wady strony mobilnej:

 • Wyższe koszty eksploatacji - osobna strona, osobny panel admina, czas potrzebny na edycję
 • Dodatkowe koszty związane z zarządzaniem stronami (administrowanie stroną standardową + mobilną),
 • Słabe wsparcie Google dla urządzeń mobilnych,
 • Wymaga przekierowań pomiędzy podstroną x mobilną na podstronę x desktopową,
 • Utrudniona edycja treści (content) z powodu braku dedykowanych CMSów,
 • Wymaga odrębnego kodu śledzenia Google Analitics,

Strona responsywna RWD

Rozwiązaniem problemów generowanych przez strony mobilne po części zajęło się  RWD (ang. Responsive Web Design), które swoje początki ma w 2010 roku. Termin ten oznacza stronę responsywną - elastyczną, dostosowującą się do rozmiaru wyświetlacza na którym jest prezentowana, niezależnie od typu urządzenia jakiego używamy. Smartfon, tablet, czy tradycyjny 21" monitor - strona wyświetli się na nich poprawnie dopasowując do rozdzielczości ekranu. Dzięki temu, dobrze skonstruowany szablon umożliwi zaprezentowanie tej samej treści z pominięciem dedykowanej strony mobilnej. Zyskujemy przede wszystkim na czasie potrzebnym do aktualizowania strony czy bloga, gdyż zmiany dokonywane są w jednej stronie i przy użyciu jednego Panelu Administratora (dla stron wykorzystujących CMS). Przekłada się to także na wygodę i dostępność  od strony jej użytkowników. Bez konieczności przechodzenia pomiędzy stroną tradycyjną i mobilną, mają dostęp do tych samych artykułów, postów na blogu i innych zasobów (galerie, komentarze). Niemniej, jak każda róża, tak i RWD posiada kolce. Jedną z wad jest 'ciężar' strony i czas jej ładowania w porównaniu do stron mobilnych. Ta druga jako że dedykowana dla urządzeń przenośnych może być stworzona w wersji 'lajt', okrojonej ze zbędnej grafiki i zdjęć. W przypadku strony responsywnej ładowane są natomiast wszystkie elementy - także te których używa tylko tradycyjna przeglądarka komputerowa. W przypadku RWD można co prawda manipulować widocznością elementów i ich układem, ale nie zmienia to faktu, że rozbudowany szablon responsywny może negatywnie wpłynąć na szybkość wczytywania strony na smartfonie oraz przełoży się na większe zużycie transferu.

Zalety strony responsywnej:

 • Menu strony zmienia wygląd w zależności od wielkości urządzenia,
 • Edycja strony poprzez jeden Panel Administratora,
 • Zoptymalizowany kod strony i przyjazne linki lub aliasy,
 • Możliwość nadania stronie wyglądu zależnego od wielkości wyświetlacza (ukrycie/pokazanie elementów),
 • Wsparcie Google w zakresie stron dla smarfonów,
 • Jeden wspólny adres url strony,
 • Technologia jutra

Wady strony responsywnej:

 • Wydłużony czas realizacji,
 • Wysokie koszty wdrożenia w przypadku rozbudowanych profesjonalnych szablonów,
 • Wydłużony czas ładowania strony - ładowane są wszystkie skrypty i elementy,
 • Konieczność testowania na wielu urządzeniach i przeglądarkach,
 • Brak wsparcia przy niektórych starszych przeglądarkach (np. wersja Internet Explorer niższych niż 8),
 • Wymuszona zmiana układu - na przykład: 4 kolumny przechodzą w 2 na Ipad, a potem 1 na smartfonie,
 • Wymaga dostosowanie zawartości (teksty, zdjęcia, boksy, panele) do RWD

Strona mobilna czy responsywna?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba dokonać przed wszystkim dokładnej analizy wejść z danych urządzeń, dokonać kalkulacji który wariant będzie bardziej opłacalny w eksploatacji i wdrożeniu, a także przeanalizować wszystkie plusy i minusy obu wersji. Dopiero wtedy po konsultacji z firmą tworzącą strony internetowe podejmuje się decyzje, którym sposobem dotrzeć do 3 miliardów urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Stronę mobilną doradzilibyśmy osobom / firmom, które chcą uniknąć kosztów związanych z przebudową obecnego serwisu, czy to z powodu wkładu finansowego jaki to będzie ze sobą niósł czy też z powodu chwilowych niedogodności dla użytkowników podczas wdrażania

Strona responsywna natomiast jest rozsądnym wyjściem przy projektowaniu nowego serwisu. Wpłynie to co prawda nieznacznie na cenę w porównaniu do stron nie-responsywnych (choćby z powodu kosztów jakie wygenerują dodatkowe testy i dostosowanie), ale grono odbiorców urządzeń mobilnych rośnie z dnia na dzień i to w stronach responsywnych widać przyszłość jaką niesie za sobą smartfonowa rewolucja. Jest to także rozwiązanie polecane szczególnie właścicielom dużych witryn i portali gdzie bez konieczności prowadzenia i zarządzania oddzielną stroną mobilną, można dać użytkownikom zarówno komputerów stacjonarnych jak i urządzeń mobilnych, dostęp do tych samych treści, artykułów, postów czy galerii. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze że za stroną responsywną przemawia obecna polityka Google, które faworyzuje strony dostosowujące się do urządzeń mobilnych - co przekłada sie na lepsze wyniki w pozycjonowaniu i wyszukiwarce Google.

Poniżej można zapoznać się w małym porównaniem naszego autorstwa dotyczącym przystosowania strony mobilnej i strony responsywnej do warunków użytkowania oraz zależności między nimi. Ocena wskazuje różnice pomiędzy tymi dwoma typami strony i nie uwzględnia porównania ich ze stroną standardową na komputery typu desktop.

Wyznacznik / ZależnośćStrona MobilnaStrona Responsywna
Jakość obsługi na urządzeniach mobilnych wysoka wysoka
Jakość obsługi na komputerze stacjonarnym, laptop brak wysoka
Możliwość dostosowania treści do typu urządzenia mobilnego tak tak
Szybkość ładowania strony na urządzeniu mobilnym wysoka niższa
Obsługa i różnorodność wtyczek jQuery ograniczona pełne wsparcie
Łatwość edycji (bez wiedzy programistycznej) treści w stronie html utrudniona utrudniona
Łatwość edycji (bez wiedzy programistycznej) strony zbudowanej na CMS wydłużona prosta
Koszt wdrożenia nowej strony średni wysoki
Czas wdrożenia nowej strony niski wysoki
Możliwość wdrożenia strony do istniejącego serwisu częściowo tak
Utrzymania strony, zarządzanie, edycja treści utrudnione, kosztowne proste, jeden panel admina
Czytelność kodu strony  i optymalizacja - SEO niska wysoka
Strona przyjazna Google (Google friendly) nie tak
Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (0), bądź pierwszy

Przykładowe Realizacje