Strona responsywna wyżej w wynikach Google (nowy algorytm Google)

A A A
21-04-2015 00:00:00
4139 Czytań

Strony responsywne wyżej w wynikach Google

Od dnia 21 kwietnia 2015 zmienił sie algorytm Google w sferze wyszukiwania i prezentowania strony www za pomocą urządzeń mobilnych. Na temat stron responsywnych pisaliśmy już wcześniej na naszym  blogu przy okazji porównywania dwóch rodzajów strony czyli Strona Mobilna vs Strona Responsywna.

W materiale tym nie będziemy się więc zagłębiać już w zalety i wady, które niesie za sobą posiadanie strony elastycznej (RWD). Skupimy się na aspekcie faworyzowania stron responsywnych i mobilnych przez firmę Google.

Od kiedy Zmiany Algorytmu?

Google zmiany w sposobie wyszukiwania zapowiadał już wcześniej jednak oficjalny wpis na blogu pojawił się 26 lutego br. Jak z niego wynika [link], Google chce poprawić wyniki dopasowania wyników wyszukiwania do potrzeb użytkowników. Zmian nie będzie w kontekście stron tradycyjnych (desktopowych) a algorytm ma za zadanie wspomóc użytkowników mobilnych (telefony, smartfony, tablety). Zmiana algorytmów zapowiedziana została na 21 kwietnia 2015 jednak czy będzie wprowadzana stopniowo dla odbiorców z USA i dla reszty świata (w tym Europy) czy też jednocześnie - ciężko ocenić.

Niemniej "szał" responsywności już się rozpoczął i coraz więcej właścicieli stron zastanawia się jaki efekt będzie miało to na ich pozycjonowanie serwisu i obecność w Google.. Już teraz podczas przeglądania strony za pomocą telefonu przy poprawnie zweryfikowanych mobilnych i responsywnych stronach internetowych widnieje zapis "Na komórki"

Strony na komórki w Google

Czemu Google Faworyzuje strony responsywne?

Odpowiedź na to pytanie postawi sobie na pewno większość osób które nie mają strony dostosowanej do urządzeń mobilnych czyli około 90% stron w sieci.

Wyobraźmy sobie sytuację że odwiedzają Państwo miasto którego nie znacie. Chcecie znaleźć jakieś miejsce do noclegu, kawiarnie lub obiekt rozrywkowy. Wyciągacie z kiszeni urządzenie mobilne wstukujecie w Google frazę i dostajecie setki wyników. Wybieracie ten który wydaje się interesujący, odwiedzacie stronę www pensjonatu, kawiarni  czy teatru i... Waszym oczom okazuje się strona z małą czcionką, , "oddalona" którą należy muśnięciami palców przybliżać i oddalać przy każdym przełączeniu podstron.. Wkurzeni zamykacie kartę przeglądarki i szukacie kolejnej strony w wynikach wyszukiwania tym razem z dopiskiem "Na komórki". Otwieracie link i widzicie o wiele przyjaźniejszy oku widok. Strona dostosowała swoją szerokość do wielkości wyświetlacza, czcionka jest duża i wyraźna i jedyne co trzeba robić poza wyborem linku w rozwijanym menu, to przewijać treść w dół by zobaczyć zdjęcia, ceny, recenzje, opisy itd.

Takich sytuacji chce właśnie uniknąć firma z Mountain View. Zależy jej na jakości stron które zostaną zaprezentowane użytkownikom urządzeń mobilnych w jej wynikach wyszukiwania. Dlatego też filtrowanie stron nie mobilnych i nie responsywnych może przełożyć się na wzrost pozycji stron i aplikacji dostosowanych do urządzeń mobilnych (strony mobilne, strony responsywne, aplikacje mobilne), prezentowanych w wynikach mobilnych.

W tym miejscu należy zaznaczyć że Google prowadzi dwa zestawienia. Jedno dotyczy stron prezentowanych użytkownikom tradycyjnych komputerów i laptopów, drugie dotyczy urządzeń mobilnych. Właściciel strony responsywnej może mieć więc pewność że jego witryna będzie figurowała w obydwu. Strona tradycyjna z osobną wersją mobilną natomiast figurować będzie osobno w zestawieniu tradycyjnym  i mobilnym, co oznacza że każdą trzeba osobno  zarządzać, pozycjonować i rozwijać. Przy tej okazji można doprecyzować pytania na najczęściej  poruszane zagadnienia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy moja nieresponsywna strona będzie niewidoczna dla użytkowników komputerów?

Nie. Algorytm zadziała tylko dla stron przeglądanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych i nie oznacza że strona zniknie z wyszukiwarki, a jedynie może  spaść na dalsze pozycje.

Lepsza jest strona mobilna czy strona responsywna?

Każda ma swoje wady i zalety o których pisaliśmy już na naszym blogu. Strona responsywna jest bardziej uniwersalna i może figurować w wynikach wyszukiwania tradycyjnych i mobilnych. Strona mobilna będzie proponowana głównie dla urządzeń mobilnych.

Czy jak mam stronę responsywną to będzie wyżej w wynikach wyszukiwania?

Podczas szukania poprzez urządzenia mobilne tak. Na tradycyjnych komputerach raczej nie będzie miało to wpływu. W tym wypadku ważne są inne elementy SEO

Czy moja strona responsywna będzie jakoś oznaczona w Google?

Tak. Strony dostosowane do urządzeń mobilnych czyli z prawidłowo nadaną responsywnością i strony mobilne, w mobilnej wyszukiwarce Google mają oznaczenie "Na telefony" sugerujące odbiorcy że treść zostanie dobrze zaprezentowana na małym ekranie.

Czy posiadanie strony responsywnej / mobilenj oznacza awans w Google?

Niekoniecznie. Wpływ na potencjalny awans ma pozycja stron konkurencji (w tym pozycjonowanie) i zacofanie technologiczne innych stron które do tej pory były prezentowane przez Państwa. Pamiętajmy że algorytm  bada wsparcie dla urządzeń mobilnych jednak nadal dla Google istotna jest jakość i nie powtarzalność treści, zawartość merytoryczna, poprawność budowy strony www czy wiek domeny.

Czy strona elastyczna (responsywna) jest droga?

Wykonanie takiej strony może ale nie musi być droższe niż strony tradycyjnej. Ma  to związek z bardziej skomplikowaną budową i ograniczeniami przy budowie szablonów co przekłada się na większą ilość testów. Czasem warto przebudować istniejący szablon zamiast tworzyć nowy od podstaw.

Jak sprawdzisz czy Twoja strona jest responsywna?

Sposobów aby sprawdzić dostosowanie do urządzeń mobilnych swojej lub obcej witryny jest kilka. Jednym od dawna dostępnym na naszej stronie jest Responsinator. Daje on możliwość  zobaczenia jak wygląda i funkcjonuje strona przy danych wymiarach wyświetlacza (jednak nie uwzględnia posiadania strony mobilnej dla danej domeny). Niemniej żeby mieć pewność że stronę pozytywnie zweryfikuje googlebot dobrze jest skorzystać z narzędzia jakie przygotowało Google. 


Mogą Państwo też przejść bezpośrednio na podstronę Test zgodności z urządzeniami przenośnymi w Google i tam podać adres do testowanej witryny. Po zakończeniu w przypadku stron niedopasowanych pokaże on nam co w witrynie zmienić. Dodatkowo Google w swoich narzędziach dla webmasterów po zweryfikowaniu swojej witryny, pozwala właścicielowi (albo wyznaczonemu przez niego  webmasterowi) zweryfikować inne elementy  związane z mobilnością jak:

 • optymalizacja i ilość bibliotek i kodu javascript,
 • wielkość i ilość CSS
 • rozłożenie linków na stronie
 • dopasowanie treści do słów kluczowych
 • szybkość ładowania się strony
 • poprawność formatowania treści

W przypadku gdy posiadacie Państwo narzędzia dla webmasterów zintegrowane ze swoją witryną, Google do właścicieli stron niespełniających kryteriów mobilności, wysyła często powiadomienia na systemowy adres mailowy.

Analiza testu - zgodność z urządzeniami mobilnymi

Wynik mobilności może wyglądać np tak:

Analizując negatywne wyniki powyższego testu można zawczasu przeciwdziałać spadkowi własnej strony w wynikach wyszukiwania. Aby to zrobić najczęściej wystarczy przebudowa szablonu strony www, optymalizacja zawartości, usunięcie dużych nie skalujących się obrazków, elementów Flash. 

Pamiętać należy że googlebot przy teście nie uwzględnia że widok strony można powiększyć (przybliżyć), dlatego też na małym wyświetlaczu w takim widoku małe linki lub przyciski są blisko siebie, czcionka jest  ciężka do rozczytania bez lupy lub przybliżenia a treść niektórych elementów może wystawać poza obszar wyświetlacza. Wtedy zdecydowanie należy przeciwdziałać takim efektom. Na nic bowiem zda się płatne pozycjonowanie czy droga reklama, jeśli strona zostanie zdegradowana w wynikach szukania dla coraz szybciej rosnącej grupy odbiorców - użytkowników mobilnych.

Nie należy jednak popadać w panikę. Zmiana algorytmu dotyczy wyników szukania na urządzeniach mobilnych więc jeśli mamy pewność że naszych usług czy produktów nie kierujemy do takiego grona odbiorców możemy podejść do tematu na spokojnie czyli bez potrzeby przygotowywania jej "na wczoraj". Niemniej nawet wtedy Stronę responsywną warto przygotować gdyż nawet przeglądając wieczorem w fotelu/łóżku internet Państwa Klient może korzystać z tabletu lub telefonu. Do tego jednak przyda się analiza wejść z konkretnych urządzeń na przykład przy pomocy Google Analitics, dzięki któremu wiemy jak duży odsetek wejść mobilnych mamy.

Ile kosztuje strona responsywna?

Koszt wykonania strony responsywnej lub przebudowa istniejącej zależy od wielu czynników tj.

 • Czy stronę budujemy od zera czy przebudowujemy istniejącą
 • Czy strona wykorzystuje CMS czy jest tylko w Html'u
 • Jaki CMS wykorzystuje? Opensource czy autorski?
 • Jak rozbudowana jest strona? Ilość i typ zakładek, jakie moduły, galerie, formularze

Jeśli maja Państwo pytania co do zagadnienia responsywności, lub chcielibyście  oszacować koszt przebudowy własnej strony, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami

Wycenimy, doradzimy, wdrożymy

Poniżej prezentujemy wybrane strony naszego autorstwa, które pomyślnie przechodzą test zgodności i są przyjazne urządzeniom mobilnym.

Kliknij obrazki aby przetestować


(zbyt wiele testów pod rząd może powodować błąd "Wystąpił problem ze zgłoszeniem. Spróbuj ponownie później."

Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (8):

 1. Autor: Paweł Mansfeld 2017-06-28 23:49 Odpowiedz

  Ciekawi mnie czy ten sam efekt będzie dotyczył standardu, który wydaje mi się być o krok dalej niż strony responsywne a mianowicie AMP czyli przyspieszone strony mobilne. I chodzi mi nie tylko o wyniki mobilne ale także te "zwykłe" desktopowe.

  • Autor: Łukasz Medyński 2017-06-29 08:02 Odpowiedz

   Wyniki mobilne na pewno. Nie po to Google wprowadza jakiś standard żeby go pominąć. Forsowanie AMP da na pewno pozytywne efekty. Niemniej wydaje mi się że użytkownicy będą wdrażać to powoli z powodu obostrzeń i konieczności dbania o kolejną wersję strony www.

 2. Autor: Webdesign Warszawa 2017-05-17 20:01 Odpowiedz

  Większość stron internetowych jest już responsywna. Wydaje się, że znaczny odsetek firm jest świadomy ilości użytkowników mobilnych, trafiają się jednak jeszcze "perełki" nieczytelne na smartfonach i tabletach. Branża (czyt. Google) wymusiło migrację na RWD.

 3. Autor: agencja interaktywna e-conex 2017-04-20 19:48 Odpowiedz

  Strona responsywna jest normą. Klienci sami wiedzą, że coś takiego musi być i to dobrze, bo jakość i świadomość się zwiększa. Dzisiaj, według badań, prawie każdy z nas przegląda strony na telefonach i tabletach, więc trzeba i tam być w dobrej jakości.

 4. Autor: hauerpower tarnów 2017-03-22 18:24 Odpowiedz

  Strony responsywne to dzisiaj must have. Wszyscy mamy internet w telefonach i korzystamy do woli. Jeśli jakaś firma nie ma tak dostosowanej strony, to niestety traci klientów z mobile.

  • Autor: Bitec 2019-08-24 10:39 Odpowiedz

   Wg statystyk 60% ruchu w Polskim internecie to już urządzenia mobilne, więc jak ktoś ma nie dostosowaną stronę to traci na prawdę wiele.

 5. Autor: Michał 2016-08-08 09:28 Odpowiedz

  Dobrze, że mobile jest brany pod uwagę przez wyszukiwarkę Google. Obecnie klienci przeglądają wiele stron ma telefonach, gdyby musieli korzystać ze stron nieprzystosowanych do telefonów nie znaleźliby tego czego potrzebują i straciliby sporo nerwów

 6. Autor: Cirocki Żukowo 2016-01-02 20:40 Odpowiedz

  Bardzo dobrze, że Google w swoim stylu wymusza pozytywne zmiany. Inaczej polski internet wiecznie wyglądałby jak w 1998 roku.