Tworzenie Stron WWW

A A A

Dla kogo strona statyczna, dla kogo System Zarządzania Treścią?

Pod pojęciem projektowanie stron internetowych kryją się w naszej ofercie dwa typy stron www: strony cms i strony wizytówki.

Strona statyczna - wizytówka - jest doskonałym sposobem zaprezentowania swojej oferty w internecie przy niewielkim nakładzie finansowym. Oferta skierowana jest do osób, którym nie zależy na częstym samodzielnym aktualizowanu zawartości strony. Zaletą wizytówki jest szybkość jej wdrożenia oraz kilkukrotnie niższa cena w porównaniu do stron, gdzie projekt www oparty jest o cms. Mylne jest przeświadczenie że System Zarządzania Treścią może mieć bardziej profesjonalny wygląd, gdyż na etapie tworzenia projektu do obu typów stron można stworzyć lub dostosować ten sam albo podobny szablon www. Podobnie jak w profesjonalnych rozbudowanych stronach, tak i w wizytówce może pojawić się pełen efektów wizualnych pokaz slajdów (potocznie zwany rotatorem bannerów), galeria czy wymagający wypełnienia odpowiednich pól, formularz kontaktowy / formularz zamówień. W obu typach stron szablony www wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne typu CSS3, HTML5, jQuery.

Do każdego zlecenie podchodzimy indywidualnie, dlatego swoim Klientom oferujemy także oferty pośrednie. Okrojenie CMSa z niektórych zbędnych funkcji tworząc przy tym CMS Micro, lub też uproszczenie oferty dotyczącej strony statycznej, w cenie niższej niż standardowa.

Czym więc różnią się te strony od siebie? Przede wszystkim tym, że System Zarządzania Treścią to strona internetowa, która posiada Panel Administratora, za pomocą którego uprawniona osoba może dokonywać edycji strony. W zależności od użytego na stronie systemu, umiejętności osoby redagującej oraz budowy treści, można samemu i w łatwy sposób edytować zawartość strony. Do wprowadzania tekstu służy wizualny edytor tekstowy, podczas wgrywania zdjęć określamy typy i budowę albumów, a to wszystko można robić samemu lub zlecić osobie trzeciej nadając jej odpowiednie prawa wglądu w zarządzanie systemem. Dodatkowo, do dyspozycji właściciela CMS'a często oddaje się wiele dodatkowych narzędzi takich jak konstruktor menu, moduł wysyłania maili ze strony (newsletter) czy umożliwienie internautom interakcji ze stroną poprzez systemy komentarzy, opinii czy przełączanie pomiędzy wersjami językowymi. Te wszystkie elementy oraz czas potrzebny na dostosowanie ich do potrzeb każdego Klienta, przekładają się z kolei na koszt strony www, który w kolejny sposób odróżnia od siebie te dwa typy usług.

Projektowanie stron www w przypadku, wizytówki zaczyna się od 499 zł i może ulec zmianie w przypadku zamówienia dodatkowych składników nie uwzględnionych w ofercie (np szablon responsywny). Koszt wykonania strony stworzonej w oparciu o System Zarządzania Treścią (MP CMS) zaczyna się od 1199 zł brutto dla wersji standardowej.

Jeśli nie wiedzą Państwo, na który wariant strony www się zdecydować, prosimy o kontakt. Po zapoznaniu się z Państwa oczekiwaniami przygotujemy wstępną ofertę a projektant / grafik dopasuje ofertę do indywidualnych potrzeb. W zapytaniu najlepiej zawrzeć czy strona ma być stworzona o CMS? Czy ma to być strona responsywna? Jakie niestandardowe rozwiązania Państwo planują wdrożyć? Jaki jest termin wykonania projektu? Czy posiadają już Państwo wszelkie wymagane materiały, zdjęcia, grafiki (m.in. logo)

Składnik OfertyWizytówkaCMS StandardCMS PROE-Sklep
Profesjonalny szablon (CSS3 , HTML5, jQuery) Tak Tak Tak Tak
Szablon dostosowany do urządzeń mobilnych (RWD) Opcjonalnie Opcjonalnie Tak Tak
Pomoc / pośrednictwo w zamówieniu domeny/serwera [?] Tak Tak Tak Tak
Instalacja i konfiguracja na serwerze Tak Tak Tak Tak
Podpięcie domeny Klienta pod serwer Tak Tak Tak Tak
Utworzenie kont pocztowych dla domeny Tak Tak Tak Tak
Utworzenie i podpięcie statystyk Google Analirics Tak Tak Tak Tak
Wersje językowe 1 1 Bez limitu Bez limitu
Początkowa ilość podstron zapełnionych treścią [?] 1 - 5 5 - 15 5-30 5-30
Maksymalna ilość podstron w serwisie www 1 - 5 Bez limitu Bez limitu Bez limitu
Kategorie podstron (grupowanie podobnych stron) [?] Nie Tak Tak Tak
Maksymalna ilość podstron galerii z lightbox 1 1 Bez limitu Bez limitu
Maksymalna ilość albumów w obrębie każdej galerii 1 Bez limitu Bez limitu Bez limitu
Maksymalna ilość zdjęć wewnątrz albumów 1 - 10 Bez limitu Bez limitu Bez limitu
Pokaz slajdów (rotator bannerów) Tak Tak Tak Tak
Przyjazne linki (SEO friendly url) Tak Tak Tak Tak
Formularz Kontaktowy Tak Tak Tak Tak
Mapa dojazdu (Google Maps) Tak Tak Tak Tak
Panel Administracyjny Nie Tak Tak Tak
Język Panelu Administratora Nie Polski Polski Polski
Ilość kont Administratorów [?] Nie 1 Bez limitu [?] Bez limitu [?]
Nadawanie uprawnień Administratorom Nie Nie Tak Tak
Edytowanie aliasów wybranym linkom Nie Tak Tak Tak
Kreator menu i modułów Nie Tak Tak Tak
Kreator slajderów Nie Tak Tak Tak
Logi Systemowe (historia edycji) Nie Tak Tak Tak
Edytor Wizualny WYSIWYG (TinyMCE) Nie Tak Tak Tak
Newsletter i lista mailingowa [?] Nie Tak Tak Tak
Przyjazne kody (shortcodes) Nie Tak Tak Tak
Mapa Strony (sitemap.xml) - Wykaz Stron Nie Tak Tak Tak
Tagi, wyszukiwarka, konfiguracja SEO Nie Tak Tak Tak
Warianty produktów (cenowe, wyglądu) Nie Nie Nie Tak
Płatności online (PayU i/lub Przelewy24) Nie Nie Nie Tak
Galerie przedmiotów na karcie produktów Nie Nie Nie Tak
Dodanie strony do wyszukiwarki Google, Bing Nie Tak Tak Tak
Opłacony serwer + domena na okres 12 m-cy [?] Nie Tak Tak Tak
Wsparcie techniczne informatyka [?] Nie 6 miesięcy 12 miesięcy 12 miesięcy
Możliwość odroczenia płatności nawet o 30 dni Nie Nie Tak Tak
Możliwość usunięcia informacji o autorze [?] + 500 zł do ceny końcowej + 1500 zł do ceny końcowej + 1500 zł do ceny końcowej + 1500 zł do ceny końcowej
Dopłata za Szablon Responsywny RWD [?] + 200 zł do ceny końcowej + 300 zł do ceny końcowej nie dotyczy [?] nie dotyczy [?]
Wymagania serwerowe [?] mod_rewrite (opcja) mod_rewrite
MySQL 5,1 +
PHP 5,2 +
Loader 4,2 +,
CURL, GD2
mod_rewrite
MySQL 5,1 +
PHP 5,2 +
Loader 4,2 +,
CURL, GD2
mod_rewrite
MySQL 5,1 +
PHP 5,2 +
Loader 4,2 +,
CURL, GD2
CENA STRONY WWW OD 499 zł OD 1299 zł od 1899 zł od 2099 zł

Etapy pracy nad stroną www - Tworzenie stron internetowych

1Kontakt jest pierwszym etapem nawiązania współpracy. Zależnie od potrzeb, charakteru współpracy oraz możliwości logistycznych, może przyjąć formę wymiany mailowej, rozmowy telefonicznej lub też spotkania (Warszawa i okolice - poza Warszawą Klient pokrywa koszty dojazdu). Jak podpowiada nam doświadczenie, najczęstszym i najskuteczniejszym sposobem wymiany oczekiwań i poglądów jest rozmowa w cztery oczy. Wtedy to, nie tylko mozna poznać osobę z którą nastąpi współpraca, ale i szczegółowo zidentyfikować potrzeby Klienta. Niemniej, gdy takiej możliwości nie ma, preferujemy kontakt mailowy - wtedy wszystkie ustalenia są spisane i nie pozostawiają niedomówień w sferze realizacji. Podczas pierwszego spotkaniu lub tuż po nim, ale przed przystąpieniem do prac, spisujemy umowę, jeśli któraś ze stron sobie tego życzy (nie jest to warunek konieczny, gdyż już samo potwierdzenie mailowe nawiązania współpracy, jest zawarciem umowy). Spisana umowa wymaga podpisu obu stron, więc jeśli nie ma możliwości spotkania osobistego, trzeba uwzględnić czas na doręczenie przesyłki kurierskiej przy całkowitym czasie przeznaczonym na realizację zlecenia.

2Poznanie oczekiwań celowo wyłączyliśmy z pierwszego punktu, z powodu roli, jaką odgrywa w etapie tworzenia strony internetowej. To w tym momencie dowiadujemy się, jaką tematykę będzie miała strona www, do jakiej grupy odbiorców będzie skierowana. Poznajemy Państwa preferencje co do układu i kolorystyki, a także, na podstawie wytycznych, podpowiadamy czy i jakie funkcje dodatkowe powinna strona spełniać. Po otrzymaniu od Państwa informacji odnośnie Państwa oczekiwań, podpowiadamy, jakie są standardy oraz trendy we wdrażaniu aplikacji www i co powinna dana strona zawierać, a czego się raczej przy tego typu produkcie nie umieszcza. Niemniej, zawsze cenimy sobie zdanie Klienta i nawet jeśli Państwa wizja własnej strony nieco odbiega od przyjętych standardów, to staramy się uwzględnić to w późniejszych etapach pracy. Podczas tego etapu ustalamy też nazwę strony i domeny (adres internetowy) oraz wybieramy dogodny pakiet hostingowy. W przypadku, gdy usługi te już są w Państwa posiadaniu, poprosimy o przygotowanie loginów i haseł w celu późniejszej instalacji strony.

3Wstępna propozycja bardzo często jest przedstawiana już przy pierwszej rozmowie, aczkolwiek zdarzają się przypadki, że przed zaproponowaniem Państwu wstępnego zarysu projektu następuje wymiana dziesiątek maili. Wynika to z wielkości projektu, niezdecydowania, niesprecyzowanych oczekiwaniach lub po prostu kontakt jest utrudniony z powodu braku czasu po stronie Klienta. Choć ten ostatni przypadek nie powinien mieć miejsca, gdyż częsty kontakt połączony z akceptacją elementów, jest warunkiem koniecznym owocnej współpracy, a przypadki, gdy na nasze pytanie dostajemy odpowiedź w 3 słowach, nie sprzyja współpracy. Zdarza się jednak często, że Klient pozostawia nam wolną rękę i zarówno o aspekcie wizualnym jak i zastosowanej technologii, decydujemy my. W ten oto sposób wyróżniamy 3 podstawowe typy Klientów: wiedzący czego chce, który często sam podsyła nam podobające się mu inspiracje, zdający się całkowicie na nasze doświadczenie oraz trzeci - niezdecydowany - z którym następuje największa wymiana maili i telefonów, a praca jest utrudniona. Na tym etapie proponujemy także rozwiązanie adekwatne do oczekiwanego efektu. Dobieramy System Zarządzania Treścią dopasowany do potrzeb lub możliwości finansowych oraz jeśli jest możliwość przedstawiamy szkic układu (podział na podstrony, sekcje strony/moduły). Ustalana jest także kolorystyka strony - nawiązująca do preferencji Klienta lub do istniejących już elementów identyfikujących firmę wizualnie (logo, logotyp).

4Zaliczka pobierana jest od każdego typu usługi oferowanej przez nasze biuro - z wyjątkiem konsultacji i prac informatycznych w rozliczeniu godzinowym. Proszę mieć bowiem na uwadze, że projektowanie, to nie sam produkt, a praca twórcza i sprzedaż wartości intelektualnej, której nie jesteśmy w stanie odzyskać, dlatego też w celu zabezpieczenia również naszych interesów, w zależności od typu zlecenia, pobierana jest przedpłata.

5Dostarczenie materiałów przez Klienta jest drugim elementem, którego wymagamy przed przystąpieniem do prac, jeśli w ramach naszych usług projektowych mają zostać umieszczone w witrynie www. Większość zlecanych nam projektów, to strony dla firm, których profil działalności jest nam - jako programistom - obcy, i to w gestii Klienta leży dostarczenie nam wszelkich potrzebnych materiałów, które na stronie mają się znaleźć, np: opis i historia firmy, dane kontaktowe, artykuły, publikacje, pliki i formularze do pobrania, specyfikacja produktów czy zakres usług. Czasem się bowiem zdarza, że projekt strony internetowej nie może zostać zamknięty, ponieważ nie otrzymaliśmy materiałów tekstowych lub zdjęć, które w ramach usługi mieliśmy przeredagować i przygotować do publikacji. Dlatego to, podczas wstępnych rozmów dotyczących zakresu prac, ustalamy czy Klient sam umieści je na stronie (np poprzez Panel Administratora) czy też zająć się ma tym nasza firma. Jeśli prace obejmują przeformatowanie i umieszczenie treści w zakładkach, to prace nad stroną będą się mogły rozpocząć dopiero po zaksięgowaniu zaliczki oraz dostarczeniu kompletu materiałów. Do w/w materiałów nie zaliczamy zdjęć, które w ramach umowy zakupujemy z tak zwanych stock'ów (baza zdjęć). W wyjątkowych przypadkach możemy się umówić na dostarczenie materiałów przez Klienta już po rozpoczęciu projektu, jednak opóźnienie to nie może wpłynąć na termin oddania projektu i rozliczenia. Zatem, jeśli Klient zbyt późno dostarczy nam niezbędne materiały, nie zostaną one umieszczone w ramach tej samej usługi i nastąpi konieczność zamówienia dodatkowych godzin pracy programisty, za które należy się osobna zapłata. Dlatego, w trosce o Państwa interesy, prosimy o przygotowanie kompletu materiałów przed przystąpieniem do współpracy.

6Etap tworzenia strony www trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni roboczych. W zależności od wstępnych ustaleń i zakresu prac, może obejmować: tworzenie szablonu strony www lub templatki (szablon do cms) zgodnie z wytycznymi Klienta lub według naszego projektu, dostosowanie gotowego profesjonalnego gotowego szablonu lub też przebudowa istniejącego na potrzeby CMS'a. Na tym etapie prac tworzymy tez szkielet strony, uwzględniający jego podstrony i tak zwany content, czyli treść (na podstawie dostarczonych materiałów). Obrabiamy także dostarczone przez Klienta materiały graficzne (w tym logo) lub grafiki zakupione w bazach zdjęć (np  shutterstock). Konfigurujemy też wstępnie CMS dla każdego Klienta indywidualnie (np. elementy edytora wizualnego, w zależności czy szablon zbudowany jest w języku XHTML, czy HTML5) oraz, jeśli umowa to obejmowała, instalujemy lub tworzymy nietypowe rozwiązania i moduły. Po zakończeniu tych prac wgrywamy stronę na nasz testowy serwer i podajemy klientowi prywatny link (adres www). by mógł zapoznać się z projektem [przykład] (login:demo hasło: demo). Od tego momentu następuje czynny udział klienta w poprawkach i zmianach wizualnych, które nanosimy aż do uzyskania zamierzonego efektu (zgodnie ze wstępnymi ustaleniami).

7Testowanie strony odbywa się zarówno przez nas, jak i przez Klienta. Istotne jest, by strona działała na wszystkich popularnych przeglądarkach (IE 8.0 + , FF , Chrome, Opera, Safari). Jeśli w zakresie prac zawarty był szablon responsywny (ang. RWD - Responsive Web Design), to sprawdzamy także poprawność wyświetlania na poszczególnych rozmiarach wyświetlaczy urządzeń mobilnych. Dodatkowo, Klient otrzymuje link i dane do logowania się do Panelu Administratora, żeby zapoznać się z funkcjami i modułami. Po wyeliminowaniu wszystkich napotkanych błędów i niedociągnięć, przechodzimy do etapu wdrożenia strony.

8Podpięcie domeny i konfiguracja serwera odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy w przypadku, gdy klient posiada już konto hostingowe, przebiega szybciej i ogranicza się do utworzenia bazy danych dla CMS'a i/lub utworzenia kont pocztowych na domenie. Potrzebne do tego będą nam loginy i hasła związane z w/w usługami. Wariant drugi przyjmuje, że Klient nie posiada jeszcze konta hostingowego i domeny. W takim przypadku zależnie od typu współpracy albo pomagamy w zamówieniu i zakupie (Klient pokrywa koszty) albo sami zamawiamy usługi na dane Klienta i opłacamy usługi na okres 12 miesięcy (pakiet CMS PRO). W ten sposób otrzymujemy wymagane do wgrania strony dane, a następnie konfigurujemy usługi ze sobą.

9Instalacja strony (wdrożenie) na serwerze także jest dostępna w dwóch wariantach. Pierwszy - dla stron statycznych - odbywa się po zaksięgowaniu reszty kwoty za przygotowanie projektu. Dla usług CMS dopuszczamy instalację i wgranie strony przed zaksięgowaniem ostatniej raty. Najczęściej, po instalacji strony, konieczne są jeszcze jakieś drobne poprawki + ostateczne sprzężenie systemu z usługami: podanie kont mailowych w kontakcie, konfiguracja newslettera oraz test formularza kontaktowego na serwerze Klienta. Dodatkowo, jeśli oferta obejmowała instalację statystyk i narzędzi Google czy integrację z Facebook, to następuje to właśnie w tym momencie - już na domenie Klienta.

10Rozliczenie traktujemy jako ostatni etap projektu dla usługi z CMS. W tym momencie strona znajduje się już na serwerze Klienta i w zależności od zakresu naszych prac, może być uruchomiona lub jest w trybie prac na serwerze (maintenance), jeśli ma zostać jeszcze uzupełniona przez Klienta. Najczęściej ustalany z Klientami czas na rozliczenie się z ostatniej raty, to: dzień wgrania strony statycznej wizytówki na serwer Klienta, do 7 dni od zakończenia prac dla oferty CMS i nawet do 30 dni dla oferty CMS PRO. W momencie zaksięgowania wpłaty w terminie, kończy się nasza współpraca dotycząca stworzenie Państwa unikalnego serwisu. W przypadku, gdy nie odnotujemy wpłaty na konto w terminie, strona zaopatrzona w System Zarządzania Treścią automatycznie się wyłącza. Ponowne jej uruchomienie wymaga ingerencji naszego programisty (oczywiście dodatkowo płatnej), ale nie wcześniej niż w dzień zaksięgowania płatności za usługę.