Zarządzanie stroną opartą o CMS - funkcje CMS - Strona 1

A A A
10-06-2013 00:00:00
21889 Czytań

Zarządzanie i Edycja - Opcje Administratora w CMS

O założeniach jakie powinna spełniać strona internetowa oraz o funkcjach zawartych w Systemie Zarządzania Treścią wspominaliśmy już tutaj, niemniej dziś postaramy się opisać je bardziej dokładnie. Wszystko bowiem zależy od tego jaki to będzie framework (platforma programistyczna) gdyż różnią się one oferowanymi funkcjami, sposobem obsługi oraz szybkością działania. Do tego istotna jest funkcja jaką ma spełniać witryna internetowa, gdyż w wielu przypadkach stosuje się dedykowane aplikacje przeznaczone do konkretnych celów (fora, katalogi stron, sklepy, proste blogi - najczęściej stosuje się do nich przeznaczone tylko do tego platformy). Niemniej poniżej skupmy się na funkcjach jakie posiada uniwersalny System Zarządzania Treścią za pomocą którego poprowadzimy zarówno stronę firmową jak i portfolio czy prosty sklep

Panel Administratora

Obsługa strony korzystającej z CMS odbywa się poprzez przyjazny Intefejs Użytkownika (ang. UI - User Interface) zwany potocznie Panelem Administratora. Założeniem Systemu Zarządzania Treścią jest prostota edycji treści oddzielonej od strony wizualnej. Dlatego też zawartość podstron, układ i struktura (kolejność widgetów/modułów) czy treść komentarzy przechowywane są w bazie danych, które to następnie dynamicznie są wyświetlane odwiedzającym witrynę. By jednak strona wyświetlała odwiedzającym dane treści, najpierw należy je zapisać w bazie danych.

Poprzez Panel Administracyjny użytkownik z odpowiednimi uprawnieniami bądź administrator mają możliwość zarządzania najczęściej takimi sekcjami jak:

 • treść podstron (content) - podstrony, wpisy na blogu, kategorie, aktualności,
 • konta użytkowników - jeśli serwis umożliwia ich zakładanie przez internautów,
 • galerie zdjęć - zmiana kolejności, usuwanie i dodawanie,
 • rotatory slajdów (slider) - prezentujące zdjęcia czy zawartość tekstową,
 • konstruktor menu - dzięki któremu możliwe jest tworzenie nawigacji (w tym wielopoziomowej),
 • ustawienia systemu - dane kontaktowe, mailowe, ustawienia wyglądu szablonu, ilość wyświetlanych komentarzy etc,
 • moduły i widżety (ang. widget) -  zarządzanie ich zawartością, prawami dostępu czy ułożeniem.

w przypadku bardziej rozwiniętych aplikacji posiadających odpowiednie moduły, administrator może zarządzać także:

 • uprawnieniami gości, zalogowanych użytkowników, moderatorów, administratorów
 • tematami i postami jeśli z CMS zintegrowane jest forum,
 • komentarzami i ocenami- ich moderowaniem, akceptacją i przeglądaniem już dodanych,
 • ustawieniami cache wpływającymi na szybkość i jakoś prezentacji strony internautom,
 • galeriami użytkowników, które tworzyć może każdy zalogowany w serwisie gość,
 • publikacją materiałów wideo (filmy online) nadesłanych przez gości
 • ankietami, listami mailingowymi, zaawansowaną edycją struktury i układu serwisu - indywidualnie dla każdej podstrony.

Bardziej dedykowane platformy (np e-sklepy, fora) poprzez Panel Administratora umożliwiają między innymi:

 • [sklep] dodawanie produktów i usług,
 • [sklep] ustalanie cen, wariantów kolorystycznych, ilości towaru w magazynie,
 • [sklep] podgląd płatności online, listy transakcji etc
 • [forum] zarządzanie rangami używanymi między innymi na forum w celu pokazania stażu i zaangażowania,
 • [forum] tworzenie nowych for, ustawianie dostępu do postów tylko dla zalogowanych,
Im więcej możliwości konfiguracyjnych daje System Zarządzania Treścią, tym trudniej jest wszystkim zarządzać początkującemu administratorowi. Czasem warto pomyśleć co wybrać lepiej: czy mnogość opcji, czy prostotę i szybkość obsługi CMS'a

Strony treści (ang. Content)

Umożliwiają zaprezentowanie praktycznie dowolnej treści internautom. Można je edytować w Panelu Administracyjnym za pomocą edytora wizualnego (o tym niżej) lub w starszych aplikacjach za pomocą edytora tekstowego. W zależności od systemu CMS jaki używamy można nadać im różną szerokość, aktywować dla nich komentarze czy umieścić w treści formularze, zdjęcia, filmy, rotatory slajdów, ankiety. W zależności więc od funkcji serwisu można za ich pomocą wyświetlić zarówno ofertę firmy jak i listę pracowników, aktualności czy też wpisy na blogu. Dopełnieniem edycji podstron jest możliwość grupowania ich w kategoriach - dzięki czemu możliwe jest wyświetlenie wszystkich stron z danej kategorii po wejściu do niej za pomocą adresu internetowego - jak np nasz blog czy portfolio (do których stworzenia tez użyliśmy stron treści tylko o innym układzie kategorii). Dla odwiedzających serwis www, to co widzą jest tylko jedną z podstron - zbiorem tekstów i obrazków - w którego funkcjonowanie się nie zagłębiają. Niemniej dla osoby prowadzącej taki serwis internetowy, jest to narzędzie o ogromnych możliwościach. Obecnie coraz więcej CMS posiada możliwość zdefiniowania dla swoich podstron takich atrybutów jak:

 • meta tagi - najczęściej tworzone są przez CMS automatycznie, niemniej czasem jest możliwość ich ręcznego ustawienia: title, description, author
 • facebook Open Graph - (tagi) wyświetlające daną stronę w odpowiedni sposób na portalu Facebook (Tytuł, miniaturka, opis, typ strony) [przykład]
 • szerokość strony - jeśli dana podstrona posiada np menu boczne, to możemy zdefiniować jaka szerokość ma być sekcji głównej a ile zajmować ma menu boczne wraz z modułami.
 • widoczność w kategorii  - czasem dobrze wyświetlić w jakich kategoriach znajduje się strona, a w innym przypadku chcemy to ukryć
 • fragment/wprowadzenie - najczęściej pomaga nam zdefiniować fragment tekstu który zobaczy internauta przy danej stronie wchodząc w kategorię
 • ułożenie paneli - jest zaawansowaną opcją dającą możliwość dostosowania wyglądu w sekcjach bocznych. Dzięki temu na jednej podstronie możemy wyświetlić z boku podobne strony, na innej zaś ostatnio dodane zdjęcia do galerii.
Strony z treścią są podstawowym elementem każdego CMS'a, dlatego warto dopytać jak wygląda ich edycja, oraz czy ich budowa i oferowane ustawienia wspierają pozycjonowanie (SEO friendly). Warto zwrócić uwagę na to czy strona wspiera tagi, ma wyszukiwarkę oraz co możemy definiować ręcznie.

Edytor wizualny

Umożliwia w prosty sposób zarządzanie (edytowanie) treści podstron (wspomnianych powyżej), pisanie nowych postów na blogu, umieszczanie w treści obrazków czy osadzanie filmików (np. z YouTube). Na rynku jest kilka rodzajów edytorów wizualnych implementowanych do Systemów Zarządzania Treścią i każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.

Głównym założeniem edytora WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get) jest prostota formatowania treści. Najczęściej oferowanymi przez taki edytor funkcjami jest możliwość pogrubiania, kursywy, listowania, wypunktowania, tworzenia linków, umieszczania obrazków czy cytatów na zasadzie podobnie jak tradycyjne edytory typu Word czy Writer. Oznacza to że nawet bez wiedzy informatycznej jesteśmy w stanie zmienić treść oferty na danej stronie, zmienić godziny otwarcia czy też prze-formatować z akapitami i nagłówkami tekst taki jak ten który właśnie czytacie. Niektóre edytory posiadają dodatkowe funkcje (czasem wymagające zakupu licencji) jak np menedżery plików, słownik, zaawansowane bloki, podgląd kodu źródłowego.

Na rynku jest kilka dobrych edytorów wizualnych ale najpopularniejsze dwa to CKEditor i TinyMCE. Niemniej należy mieć na uwadze że część oferowanych przez nie funkcji dodatkowych wymaga zakupu licencji. Nie mają na przykład w standardzie menedżera plików. Przed wyborem wykonawcy warto o ten fakt dopytać.

Galeria zdjęć

Może co prawda być utworzona w prostej stronie statycznej (w formie wynikowej jako efekt końcowy), jednak pełne możliwości edycji albumów, wgrywania i kasowania zdjęć, zmieniania ich kolejności zyskuje dopiero gdy zarządzana jest poprzez Panel Administracyjny CMS'a. Bardziej zaawansowane platformy dają dodatkowo możliwość edycji zdjęć poprzez ich przycinanie, skalowanie, zmianę nasycenia, kolorystyki etc. Generalnie jednak podstawowa funkcja to publikacja zdjęć na stronie w podstawowej formie z podziałem na galerie/albumy. Galeria najczęściej wykorzystywana jest w celu publikacji zdjęć związanych z prowadzoną działalnością (reportaże z imprez, produkty, siedziba firmy) jednak w zależności od funkcji strony internetowej może także służyć do przechowywania zdjęć użytkowników (portale społecznościowe typu facebook), publikacje prac graficznych (strony dedykowane grafikom i ich portfolio) czy tez przechowywanie obrazków hostowanych przez użytkowników (strony typu demotywatory.pl).

Galeria zdjęć jest często punktem spornym pomiędzy Klientem a Wykonawcą strony www. W 90% przypadków dobrze bowiem by właściciel strony umiał przyciąć i skadrować zdjęcia przez wgraniem ich do galerii. Co prawda niektóre galerie oferują systemy skalowania czy kompresji jednak my zawsze doradzamy obróbkę zdjęć i grafiki poza CMS'em a następnie wgranie serii wcześniej przygotowanych i przyciętych zdjęć poprzez CMS.

Zarządzanie nawigacją

Bez nawigacji czyli menu strony nie ma możliwości dotrzeć nigdzie ze strony startowej serwisu. Gdy zatem nasza strona posiada jakieś podstrony lub ich zbiory w formie kategorii, to należy je podlinkować aby internauta mógł w prosty sposób przemieszczać się pomiędzy sekcjami strony. Proste strony statyczne mają na stałe zdefiniowane menu więc z konstruktora nie korzystają, W przypadku CMS natomiast i w zależności od naszych potrzeb można tworzyć nawigację główną (najczęściej menu górne), boczną lub dolną. Jeśli konstruktor jest zaawansowany - możliwe jest stworzenie zupełnie innego menu dla każdej podstrony - co prawda zarządzanie taką stroną wymaga już trochę więcej wprawy jednak w niektórych przypadkach jest to przydatne - by np w zakładce pracowników wyświetlić menu z ich nazwiskami a w zakładce szkoleń czy targów wskazać inne powiązane czy pomocne podstrony. Coraz częściej edytory nawigacji umożliwiają tworzenie nawigacji wielopoziomowej - przydatnej na rozbudowanych stronach. Efektem takim jest seria rozwijanych bloków jak na obrazku poniżej.

Zwrócić warto uwagę czy menu w danym CMS możemy tworzyć dowolnie, czy jak to bywa w niektórych prostych aplikacjach, tworzy się ono samo na podstawie hierarchii podstron. Rozwiązanie takie ogranicza bowiem bardzo możliwości prezentacji treś

Ustawienia i Konfiguracja CMS

Jest to istotna funkcja w przypadku każdego CMS dzięki której możemy zarówno edytować takie podstawowe sekcje jak nazwa strony, mail firmowy czy ilość wyświetlanych aktualności, a na otwarciu rejestracji kont czy tworzeniu wersji językowych kończąc. Wszystko zależy od tego jaką funkcje ma spełniać strona oraz jakie uprawnienia nada się administratorom do jej edycji. Najczęściej rozróżnia się ustawienia systemowe, ustawienia wyglądu (szablonu), ustawienia użytkowników. Jeśli strona posiada bloga czy forum można też zarządzać uprawnieniami, forami, komentarzami czy decydować jaki rozmiar mają przyjmować miniaturki zdjęć wgrywanych do galerii. Wszystkich tych czynności dokonuje się poprzez Panel Administratora poprzez odpowiednią jego sekcję (zakładkę/zakładki).

Najczęściej konfigurować można w systemie:

 • wybór szablonu oraz jego ustawienia jeśli jest zmieniany,
 • ustawienia daty i czasu (formaty daty),
 • ustawienia Google Analitics (kod śledzenia etc),
 • ustawienia rejestracji (otwarta, zamknięta, wymaga aktywacji),
 • rozmiar miniaturek (ang. thumbnails) w galerii, typ kompresji,
 • dane kontaktowe, treśc powiadomień zwrotnych, adresy email,
 • ustawienia dostępu, grupy, moderatorzy, administratorzy etc
Jeśli strona jest wielojęzykowa (ang multilingual ) to należy zwrócić uwagę czy dla każdego wariantu językowego zdefiniowaliśmy odpowiednie ustawienia - np treść i język powiadomień czy też adresy mailowe jeśli są różne.
Łukasz Medyński
Autor: Łukasz Medyński
Zajmuję się tworzeniem nowoczesnych i oryginalnych stron internetowych opartych o najnowsze rozwiązania i technologie, zgodnych z obowiązującymi standardami. Od 2010 roku rozwijam autorski System Zarządzania Treścią, który zbiera pozytywne opinie wśród naszych dotychczasowych Klientów.

Dodajesz opinię jako: Gość

Opinie (0), bądź pierwszy

Przykładowe Realizacje